Doporučení a stanoviska ČSVV

Těhotné vegetariánky?

Reakce na článek, který byl uveřejněn dne 24. 6. 2010 na novinky.cz: Těhotné vegetariánky stravou ohrožují vývoj mozku dítěte

Článek je nejen nevědecký, ale je i snůškou nesmyslů a protimluv.

Jeví se mi, že některá tvrzení ani nemohla Bc. Gabriela Knosová vyslovit, ale že si spíše autorka článku Karolina Zarzycká spletla, jak se říká, průvan s průjmem. Např. věta: „Obvykle ale přijímají (vegetariáni) málo polynenasycených mastných kyselin, protože nejedí maso, a to ani ryby.“ Potraviny živočišného původu obsahují převážně nasycené mastné kyseliny a naopak potraviny rostlinného původu obsahují převážně polynenasycené mastné kyseliny. Je to tedy přesně naopak a tím i naopak plus pro vegetariány.

Stejným nesmyslem, který asi nevyslovila Bc. Gabriela Knosová je i tvrzení, že vegetariánům hrozí nedostatek bílkovin. Toto tvrzení pochází z dob komunismu, kdy se věda podřizovala politickým zájmům a kdy se životní úroveň měřila počtem snědených prasat. Ovšem ve světe si nikdy žádný uznávaný odborník nemyslel, že vegetariáni mohou trpět nedostatkem bílkovin. Dnes se ví, že pravý opak je pravdou. Současná západní populace je ohrožena konzumací nadbytku bílkovin, zvláště živočišného původu. (Doklad tvrzení např.: Riziko rakoviny prostaty a konzumace živočišných potravin, bílkovin a vápníku.)

Avšak na hlavu je zcela postavený i korunní důkaz Bc. Knosové, pro který nedoporučuje vegetariánství: "Vegetariáni jedí více vlákniny a více sacharidů. Vláknina v nadměrném množství může vadit po operacích trávicího traktu, větší množství sacharidů by mohlo škodit diabetikům. Vegetariánství rozhodně nedoporučuji v těhotenství.".

  • Dle Bc. Knosové má zřejmě většina těhotných žen diabetes a je po operaci trávícího traktu.
  • Česká republika drží prvenství v počtu úmrtí na rakovinu tlustého střeva. Významnou příčinou tohoto onemocnění je nedostatek vlákniny. Proto varovat před nadbytkem vlákniny není v ČR zrovna na místě.
  • Vegetariáni nemusí chodit na operace trávicího traktu a netrpí diabetem právě proto, že mají ve své stravě dostatek vlákniny a také dalších tzv. ochranných látek. Drtivou většinu ochranných látek neobsahují potraviny živočišného původu, ale pouze potraviny původu rostlinného. Proto konvenčně se stravující lidé trpí nedostatkem těchto ochranných látek.
  • Diabetes se dnes léčí zdravou výživou, což je strava s dostatkem vlákniny a dalších ochranných látek, tzn. strava, která obsahuje obiloviny (převážně s využitím všech složek zrna), dostatek ovoce a zeleniny, a která je doplněná luštěninami a olejnatými semeny. Prostě vegetariánská strava. 

Dále uvádím několik populárně naučných článků jako doklad k mým tvrzením:

Doporučuji čtenářům této diskuse stanoviska k vegetariánství od uznávaných českých i zahraničních odborníků:

Jaroslav Škvařil, člen Odborné skupiny pro nutrici České společnosti pro výživu a vegetariánství.

Odborná stanoviska a doporučení České společnosti pro výživu a vegetariánství

  • Vše
  • Odborné Grémium
  • Publikace
  • Stanoviska
  • Výchozí
  • Titulek
  • Datum
  • Náhodně