Prohlášení České společnosti pro výživu a vegetariánství
I v českém tisku se nyní objevily tyto levnou senzací zavánějící zprávy. Americká profesorka Lindsay Allenová tvrdí, že vegetariánská a veganská strava poškozuje vývoj dětí [1]. Toto tvrzení velmi zpochybňuje výzkumy prováděné různými odbornými organizacemi mnoho desítek let na vegetariánech, ze kterých vyplývá, že vegetariánství a veganství neškodí ani dětem a je v mnoha ohledech prospěšné.
O co se tvrzení profesorky Allenové opírají? O výzkumy tisíců vegetariánských a veganských dětí ve vyspělé Evropě a USA? O soubory dat ze studií o vegetariánských a veganských dětech? O odborné zprávy a články o vegetariánství u dětí? Nikoli! Svá tvrzení opřela o pokusy na podvyživených afrických dětech v Keni. Její výzkum byl navíc sponzorován americkou Národní asociací chovatelů dobytka a zpracovatelů hovězího masa, což dostatečně naznačuje, jaké mají být závěry této studie.
V čem spočíval tento výzkum? Podvyživené děti v Keňi dostávaly jednou denně směs kukuřice a fazolí, některé navíc mléko, některé kousek masa, některé trochu zeleniny a oleje a některé nedostávaly nic. Základní stravu z kukuřice a fazolí označila paní profesorka za vegetariánskou. Profesorka Allenová jedná buď velice nečestně, nebo naprosto netuší co je vegetariánská a co je veganská strava. Srovnávat nutričně a kaloricky nedostatečnou stravu hladovějících chudáků se standardní západní veganskou nebo vegetariánskou stravou je skutečně velmi zvláštní. Je jasné, že přidá-li se k nedostatečné a jednostranné stravě jakákoliv potravina, pak dojde ke zlepšení zdravotního stavu takto stravovaných dětí. Lze oprávněně předpokládat, že pokud by se začala těmto hladovějícím dětem podávat vegetariánská, nebo veganská strava odpovídající západním měřítkům, jejich zdravotní stav by se zlepšil mnohem rychleji, účinněji a trvaleji než po přidání masa.
Vegetariánství a veganství je otázkou volby. Člověk, který nejí maso, protože nemá na výběr co bude jíst, nemůže být označován za vegetariána.
Profesorka Allenová vytýká vegetariánům a veganům neetické jednání ve vztahu k jejich dětem – měla by se však předem zamyslet i nad etikou svých výzkumů. Nejela totiž do Afriky nakrmit hladovějící děti, ale provést na nich bizarní pokus a udělat na základě jeho „výsledků“ článek do odborného časopisu a dokázat tak tvrzení svých sponzorů, že maso je prospěšné. Děti budou nyní dál hladovět a strádat na údajné „vegetariánské stravě“, tedy občasné misce fazolí a kukuřice. Tyto trpící děti již nikdo krmit nebude, svůj úkol totiž splnily, články jsou napsány, konference proběhla...
Pokud by profesorka Allenová prováděla tyto eticky velmi sporné pokusy ve Spojených státech, nebo v jiných vyspělých zemích a takto omezovala dětem stravu, pravděpodobně by byla obviněna z několika závažných trestných činů. Označit děti z rozvojových zemí s nafouklými bříšky z hladovění za vegany a vegetariány je známkou minimálně značného profesionálního pochybení, případně nevědomosti, nebo možná i zlého úmyslu. Vegetariáni a vegani se neživí pouze fazolemi a kukuřicí. Dokonce se neživí jen zeleninou. Podobně by podle výsledků svých výzkumů mohla profesorka Allenová tvrdit například i to, že luštěniny a kukuřice nejsou zdravé. Nebo tvrdit, že je nebezpečné pít vodu, protože z průzkumů na dětech z rozvojových zemí je patrné, že voda, kterou pijí děti je závadná a že je tedy lepší píti pivo, nebo limonády. Toto všechno jsou chybné závěry vyvozené z chybných předpokladů a z naprosto nepřípustné metodiky výzkumu. Práce profesorky Allenové je však také v zásadním rozporu se stanoviskem Americké dietetické asociace a Kanadských dietologů. Tito odborníci na základě cca 200 studií hodnotí správně složenou vegetariánskou a veganskou stravu jako zdravou, nutričně dostatečnou a vhodnou pro výživu dětí, dospělých, těhotných i kojících žen. Ke "Stanovisku" a k vegetariánství obecně se pozitivně vyjádřila i Česká pediatrická společnost a Společnost pro výživu.
Uvědomujeme si, že rapidní nárůst počtu vegetariánů a veganů v Evropě a v USA nastartovaný v minulém období a pokračující i nyní (v Německu patří k vegetariánům 8 % populace, ve Velké Británii téměř 10 %, u nás kolem 3% ) a také rostoucí počet lidí, kteří sice nejsou vegetariány, ale snižují zejména ze zdravotních důvodů spotřebu masa, jsou ohrožením některých vlivných obchodních skupin. Snaha zvrátit tento vývoj šířením neseriozních zpráv není příliš racionálním řešením. Jak již bylo v úvodu uvedeno, výzkum paní profesorky Allenové byl sponzorován National Cattleman's Beef Association, americkou Národní asociací chovatelů hovězího dobytka, organizací mající za cíl zvýšení spotřeby hovězího masa, což sama uvádí v odborné zprávě o těchto pokusech v prestižním časopise The Journal of Nutrition [2]. Je jasné, že takové organizace nutně potřebují reagovat na dramatický pokles spotřeby hovězího masa ve vyspělých zemích a že podobné útoky velmi pravděpodobně budou pokračovat.
Česká společnost pro výživu a vegetariánství sdružuje české vegetariány a vegany, hájí jejich zájmy a informuje zájemce o zdravém stravování vegetariánů a veganů. Mezi našimi členy jsou stovky lidí dlouhodobě se stravující vegetariánsky i vegansky a mají desítky zdravých vegetariánských i veganských dětí. Mezi námi jsou i lidé, kteří jsou od narození vegetariány, nebo kteří jsou vegetariány i déle než šedesát let a dokonce i vegetariány od narození pocházejíce z rodin, stravujících se vegetariánsky po tři, čtyři generace. Moderní vegetariánství má v Čechách více než stopadesátiletou tradici a naše velmi dlouhodobé zkušenosti ukazují naopak výrazně lepší zdravotní stav lidí takto se stravujících. .
Vegetariánům a veganům nejde o zdravotní experiment, nebo jenom o dietu, ale o volbu nepodílet se na zabíjení zvířat pro potravu, zlepšit jejich životní podmínky, snížit negativní dopad chovu zvířat na životní prostředí a využít klady, které přináší správně složená vegetariánská a veganská strava. Je pochopitelné, že vegetariáni a vegani odmítající zabíjení a mučení zvířat pro potravu vedou k těmto postojům i své děti. To, že vegetariánství a veganství je zdravé i pro děti (samozřejmě s dodržením odborných výživových doporučení pro tento životní styl a se suplementací vitaminu B12 veganům) je doložena mnoha odbornými studiemi a praxí milionů vegetariánů ve vyspělých zemích. Tvrdit o hladových a podvyživených dětech z Afriky, že jsou vegetariány a vyvozovat z toho závěry pro vyspělý svět je neprofesionální, neobjektivní a chybné.
Česká společnost pro výživu a vegetariánství
P.O.Box č. 10
Brno 39
639 00
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. www.csvv.cz
číslo účtu: 407090001/2400 eBanka
2. J. Nutr. 133:3941S-3949S, Nov 2003 Animal Source Foods Improve Dietary Quality, Micronutrient Status, Growth and Cognitive Function in Kenyan School Children: Background, Study Design and Baseline Findings http://www.nutrition.org/cgi/content/full/133/11/3941S
1. Vegetariánství ohrožuje děti 23.2.2005 Právo, Ze zahraničí Strana: 11 Veganství a vegetariánství 22. 2. 2005 BBC - česká redakce 06:00 Dobré ráno s BBC. http://www.bbc.co.uk/czech/worldnews/story/2005/02/050221_us_vegan_diet_0930.shtml Vegetariánství může v těhotenství škodit http://www.novinky.cz/05/05/91.html (zde dokonce z profesorky Allenové udělali muže) Těhotné ženy vegetariánky prý ohrožují své děti http://www.zdn.cz/detail.htm?id=45271