Position of the American Dietetic Association and Dietitians of Canada: Vegetarian diets 2003

ANDeatrightlogoCMYK

June 2003 • Volume 103 • Number 6

Číst dál...

Stanovisko ADA

 Stanovisko Americké dietetické asociace k vegetariánství

Názorem Americké dietetické asociace a Kanadských dietologů je, že správně rozvržená vegetariánská strava je zdravá, nutričně vyvážená a zdravotně přínosná v prevenci i léčbě různých onemocnění.

Vegetariáni ve srovnání s nevegetariány mají nižší nejen index tělesné hmoty (body mass index, BMI) a mortalitu na ischemickou chorobu srdeční, ale i krevní tlak a výskyt hypertenze, cukrovky II. typu, nádorů prostaty a střev.

Vegetariánská strava také může uspokojit nároky vrcholových sportovců. Výživová doporučení pro vegetariánské sportovce by měla být tvořena se zřetelem k vegetariánství i ke cvičení.

Ve Spojených státech ve zkoumané populaci Adventistů sedmého dne bylo zjištěno, že ti, kteří jedli maso, měli pravděpodobnost vývoje demence dvojnásobnou (224). Ti však, kteří jedli maso po mnoho let, měli pravděpodobnost vývoje demence trojnásobnou.

Předmluva k českému vydání Stanoviska ADA

Vážený čtenáři, dostává se Vám do rukou překlad Stanoviska k vegetariánství Americké dietetické asociace. Tento text je souhrnem současných vědeckých poznatků na téma vegetariánské stravy a je jedinečný v českém i světovém měřítku. Je vydán renomovanou nutriční organizací, nikoliv vegetariánskou společností.

Číst dál...

TOPlist

NAVRCHOLU.cz