PRO a PROTI

Patří maso do našeho jídelníčku nebo ne? Jíme ho proto, že jsme ovládáni iracionální chutí...

Tyto i na další otázky položil redaktor Českého rozhlasu Tomáš Pavlíček reprezentantům dvou protikladných táborů.

 Filosofie pořadu:
 Pro a proti je zdánlivě jednoduchá záležitost. Diskuze moderátora s dvěma hosty hájícími opačný názor. 

 

Číst dál...

Vegetariáni žijí déle, protože mají nižší krevní tlak

Vegetariáni žijí déle díky svému jídelníčku. Strava vylučující maso zcela, nebo alespoň to červené a tučné, totiž snižuje krevní tlak. A vegetariánství, veganství a další formy jídelníčků založených na rostlinných potravinách prospívají o něco více mužům. U nich je rozdíl v délce života a zdravotní kondici v případě srovnání vegetariánství a konvenčního jídelníčku výraznější než u žen.

www.dama.cz 6. 6. 2013 |Autor: Famous |Rubrika: Zdraví , celý článek zde, foto z dama.cz

Stručná historie vegetariánství

Výraz vegetariánství má kořeny v latinském vegetus, což znamená čerstvý, čilý, zdravý, i žijící a životný. Vegetariánství je součástí mnoha kultur a jsou místa na zemi, kde se masu vyhýbá většina lidí.

Číst dál...

Vegetariáni mají lepší sexuální život

Pokud patříte mezi skupinu lidí, kteří odmítají zařadit do svého jídelníčku maso, pak děláte jedině dobře. Vegetariáni, kteří jedí jídla s velkým množstvím sóji, mají o poznání lepší sexuální život než masožravci, jak tvrdí nejnovější studie.

Celý článek je uveřejněn na www.novinky.cz 

Mäso v ľudskom organizme preukázateľne vytvára agresivitu

 Elektrická aktivita v mozgu, ako dokazuje EEG, svedčí o tom, že vegetariánska strava indukuje alfa vlny, ktoré navodzujú stav nervovo-svalovej relaxácie nielen v mozgu, ale aj v celom tele. Toto dokazuje priaznivý účinok vegetariánstva na správanie, ktoré vyvoláva pocit pohody a akoby stav meditácie do najhlbších právd. To je dôvod, prečo boli v priebehu storočí najinteligentnejší a najtolerantnejší ľudia na svete vegetariáni. Vystihuje to aj slávna veta Ludwiga Feuerbacha, že človek je tým čo je.

Z knihy Tibor Eliot Rostas: Mlčanie. Rozhlasové eseje prelomili ticho. Sofian Publishing 2012, ISBN 978-80-971221-0-2 (strana 176 až 177) vybral Milan Mancovič.

Nahrávku si můžete poslechnout v tomto článku.

Číst dál...

Základní způsoby stravování

Existuje mnoho různých diet či způsobů stravování. V níže uvedeném přehledu jsem se pokusil co nejvíce celou problematiku zjednodušit tak, aby tento přehled byl snadno srozumitelný a hlavně vedl k základní orientaci v dnes prezentovaných názorech odborné i laické veřejnosti. 

Číst dál...

Kdy začíná postní období?

Končí v prvním týdnu po jarní rovnodennosti (21. březen), tzn. letos v roce 2011 to bude 25. dubna. Dle tohoto konce se určuje začátek postního období. Šest týdnů nebo 40 dnů zpět. Tzn. letos v roce 2011 to je 3. března.

Stejným způsobem se vypočítá začátek a konec postního období kolem podzimní rovnodennosti. Toto očistné období není tak zakořeněné v lidové tradici jako jarní postní období. Mnoho lidí však přirozeně drží v této době ovocné kůry.

Je člověk tím, co jí?

(antroposofický pohled Rudolfa Steinera na působení různých potravin na člověka)

Článek, který vyšel v únorové Regeneraci s několika redakčními chybami. Zde je uveden originální text článku i autorčina upozornění na chyby v časopisu.

Číst dál...

Postní období v Českém rozhlase

Apetyt

 

Lékaři potvrdili: 83 letý jogín nepotřebuje jíst ani pít a je zdráv

DILLÍ - Indičtí vědci jsou ohromeni výsledky testů, které dělali dva týdny třiaosmdesátiletému jogínovi Prahladu Džanimu, jenž o sobě tvrdí, že více než 70 let už nejí ani nepije. Celý článek si přečtete na lidovky.cz. Informaci o více než dvaceti dalších breathariánech najdete zde.

Sociální vlivy na zdraví

Biopsychosociální přístup ke zdraví a nemoci, G. Engel (1977, 1980):

Zdraví jednotlivé buňky v osobě závisí na celkovém zdraví osoby.

Stejným způsobem je i zdraví osoby závislé na

  • zdravé (celé) rodině
  • zdravé (celé) komunitě
  • zdravé (celé) společnosti
  • zdravém (celém) světe

Praktická ukázka na příběhu z každodenního života

Číst dál...

Býk, který plakal ...

Býk v Hong Kongu udělal to, co si většina lidí vůbec nepřipouští. Možná proto, že je pro ně jednodušší myslet si, že zvířata nemají žádné emoce.

Číst dál...

Co je vegetariánství?

Vegetariánství se rovná vyloučení masa a produktů ze zabitých zvířat z lidské výživy z etických, filosofických ekologických i jiných důvodů. Vegetarián se stravuje tak, aby kvůli jeho nasycení nemuseli být týráni a zabíjeni živí tvorové a aby nemuseli ostatní lidé trpět hladem a dále tak aby svým způsobem stravování co nejméně zatěžoval a hlavně nepoškozoval životní prostředí.

Číst dál...

Jan Paul: Lidem by neškodilo více pokory ...

Lidem by neškodilo více pokory, skromnosti a střídmosti, ale kdo ví, třeba k tomu budou jednou okolnostmi přinuceni.
Britské listy 14.1.2011

Číst dál...

Jednou týdně povinně bez masa, rozhodl belgický Gent

Gent - Belgický Gent se rozhodl jako první město na světě zavést povinné vegetariánství alespoň jednou týdně. Opatření se zatím týká jen zvolených městských zastupitelů a státních zaměstnanců, do budoucna se ale počítá i se školami.

Celý článek najdete na Aktualne.cz

Inteligentni děti budou vegetariány

Zajímavý článek o možné souvislosti inteligence a vegetariánství

Vědci zkoumali u velké skupiny dětí souvislost mezi jejich IQ a pozdější inklinací k vegetariánskému způsobu života. Celý text článku najdete na stránkách idnes.cz.

Neuvěřitelný výkon na syrové a veganské stravě ve vysokém věku

Na syrové a veganské stravě uběhli staříci 16.000 km. Denně jeden maraton (průměrně 43,5 km za den).

Číst dál...

Slavní vegetariáni

 Největší přehled slavných vegetariánů a veganů, včetně těch českých je na soucitně.czslavní vegetariáni.

 

Podkategorie

TOPlist

NAVRCHOLU.cz