Stanovisko k vyhlášce MŠ SR č. 330_2009

Nejvýznamnější vliv na zdraví má životospráva (60% - 80%). Její hlavní součástí je způsob stravování, který je zásadním faktorem vzniku dvou chorob (srdečně cévních a nádorových onemocnění), které jsou příčinou až 80% předčasných úmrtí v hospodářsky vyspělých zemích.

Pro zodpovědné individuální i společenské rozhodování o omezení zdravotních rizik působených stravou chybí v současnosti jednoznačné vymezení takového způsobu výživy, který v maximální možné míře chrání před vznikem těch civilizačních nemocí, jejichž významným rizikovým faktorem je strava. Takový způsob výživy je možné nazvat ochrannou stravou. Její dodržování by mělo výrazně snižovat riziko onemocnění civilizačními chorobami, tzn. vytvářet jejich účinnou prevenci a je zpravidla i nezbytným předpokladem pro jejich úspěšnou léčbu.

Ve výživě patří k rizikovým vlivům v první řadě zvýšená konzumace potravin živočišného původu, která je příčinou vyššího přívodu energie, bílkovin, tuků s nevhodnou skladbou mastných kyselin a obsahem cholesterolu, na druhé straně pak je příčinou nedostatku vlákniny, komplexních polysacharidů, vitamínu C a dalších ochranných látek, především antioxidantů, protože potraviny živočišného původu je neobsahují. Rizikovým faktorem je i hemové železo obsažené v mase a vysoký obsah vápníku obsažený v mléce a výrobcích z něj, který zřejmě souvisí s vysokým výskytem zlomenin ve státech s vysokou spotřebou mléka. Současná úroveň příjmu potravin živočišného původu jednoznačně souvisí s nárůstem degenerativních chorob: srdečně-cévní choroby, rakovina, cukrovka, ledvinové choroby, atd. Proto za prvořadou zásadu ochranné stravy považujeme snížení jejich spotřeby na bezpečnou míru, případně jejich úplné vyloučení.

Ochranná strava je proto modelem převážně rostlinné stravy, založené na konzumaci obilovin převážně s využitím všech složek zrna, ovoce, zeleniny a luštěnin. Správně sestavená vegetariánská nebo veganská strava je její vhodnou variantou. Ochranná strava je v plném rozsahu vhodná po všechny věkové kategorie dětí (od skončeného kojeneckého věku), dospělých, pro těhotné a kojící ženy i pro sportovce.

Na základě hodnocení výsledků hlubší analýzy enviromentálních a sociálních vlivů výživy na zdraví se ČSVV přiklání k názoru, že jedině bezmasá varianta ochranné stravy podporuje zdraví v plném rozsahu tak, jak je definuje Světová zdravotnická organizace (WHO):

Zdraví je stav úplné tělesné, duševní a společenské spokojenosti a ne jen nepřítomnost nějakého neduhu (WHO).

 

Odborná skupina pro nutrici České společnosti pro výživu a vegetariánství