Zpravodaje ČSVV

E-Zpravodaj č. 2007/2

E-Zpravodaj č. 2007/2
ČSVV a Klubu NAŠE DÍTĚ VEGETARIÁN

Milí členové, příznivci a přátelé ČSVV a jeho Klubu Naše dítě vegetarián (Klub),

blíží se letošní valné shromáždění ČSVV, při jehož příležitosti členové ČSVV obdrží tištěnou Výroční zprávu s přehledem činnosti ČSVV za rok 2006. Novinky od 1.7.2007 přináší tento e-Zpravodaj. Máme  zejména radost z řady nových příznivců, kteří se na nás obracejí s praktickými dotazy, na něž odpovídají naši zkušení členové a odborníci. Také nás těší zvýšený zájem médií o tématiku vegetariánství a zdravého stravování dětí s využitím odborných aktuálních podkladů ČSVV.

Výzva – hledáme spolupracovníky - překladatele, kteří umí dobře anglicky a chtěli by se připojit do naší překladatelské skupinky a věnovat část svého volného času této prospěšné činnosti. Dále hledáme i korektory textu, kteří kromě znalosti angličtiny mají cit pro češtinu a měli by chuť přeložené texty upravovat do uhlazenější a srozumitelnější formy.

e-Zpravodaj je určen členům a registrovaným příznivcům ČSVV a Klubu. Další zájemci o zasílání se mohou registrovat na www.csvv.cz nebo zaslat žádost na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Pokud si nepřejete tento e-Zpravodaj dále dostávat, odpovězte prosím z Vaší emailové adresy na adresu odesilatele textem „NE“. Pokud se Vám některý článek po kliknutí na odkaz nezobrazuje, pravděpodobně nejste dosud registrováni k plnému přístupu na naše web stránky – zdrama na www.csvv.cz . Redakční rada e-Zpravodaje: Jitka Skočková, Lenka Maříková, Jitka Čulíková, Libor Vašík, Jaroslav Škvařil. Toto číslo vyšlo 25.9.2007.

NOVINKY

Recepty na webu (JS)

Po zaregistrování na stránkách ČSVV www.csvv.cz naleznete na 200 vegetariánských receptů i s normami pro veřejné stravování. Recepty poskytli (za což jim patří dík) pan Vlastimi Špic z vegetariánské jídelny Oáza z Brna a Ing. Eliška Škvařilová, která vyvíjí sortiment vegetariánských výrobků Klaso a Ceria a je autorkou několika vegetariánských kuchařek a norem pro školky i restaurace.

Knihy na webu (JS)

Na stránkách ČSVV vychází po jednotlivých kapitolách podnětná kniha Christiana Opitze Výživa pro člověka a Zemi. Dosud publikované díly:

DÍL V. NÁVRAT K JEDNOTĚ

DÍL IV. VÝŽIVA PRO NOVÝ SVĚT

DÍL III. RIZIKA ZDRAVÍ  PUSOBENÁ  ŽIVOČIŠNOU POTRAVOU - 2 BÍLKOVINOVÝ MÝTUS

DÍL III. RIZIKA ZDRAVÍ  PŮSOBENÁ  ŽIVOČIŠNOU POTRAVOU  - 1. MASO NENÍ SOUČÁSTÍ ŽIVOTNÍ SÍLY

Díl II. NOVÁ KONCEPCE ZDRAVÍ - 2 NEMOC NENÍ ŽÁDNÝ VRTOCH PŘÍRODY

Díl II. NOVÁ KONCEPCE ZDRAVÍ - 1 NOVÁ KONCEPCE ZDRAVÍ JE NUTNOSTÍ

DÍL I. JEDNOTA ŽIVOTA - 2 POSELSTVÍ K LIDSTVU

DÍL I. JEDNOTA ŽIVOTA - 1. O  DUŠEVNÍM ŽIVOTĚ ZVÍŘAT


WHO podporuje závěry OSpN ČSVV o vápníku (JŠ)

Světová zdravotnická organizace (WHO) ve svém Technical Report Series 916: DIET, NUTRITION AND THE PREVENTION OF CHRONIC DISEASES, strana 131 kapitola 5.7.5  dochází v roce 2003 ke stejným závěrům, ke kterým došla i Odborná skupina pro nutrici (OSpN) ČSVV již v květnu 2002: 
celý text článku

Hospodářská zvířata jsou významnou hrozbou pro životní prostředí. Je zapotřebí urychleně reagovat. (Tisková zpráva FAO)

Co je příčinou většího množství skleníkových plynů – chov dobytka nebo řízení automobilů? 

Média o vegetariánství dětí (JS, LM)

ČSVV oslovilo několik redaktorů časopisů, novin i rádií, aby se vyjádřila k různým otázkám vztahujících se k vegetariánství a odpovědi pak zapracovali ve svých příspěvcích. Několik příkladů:

Obezita – obsáhlý a podnětný článek v Respektu (Respekt 27/2007)

Autor článku mapuje situaci ve světě i u nás a velmi široce pojednává o příčinách a možnosti nápravy tohoto problému. Dozvíte se, jak tuto situaci řeší v různých státech a nechybí ani příběhy lidí bojujících s nadváhou. Článek zahrnuje I kapitolu o dětské obezitě a jak se k situaci u nás vyjadřuje hlavní hygienik i školy samotné. Zmíněn je i zásadní problém současných doporučených dávek živin (DDŽ), které obsahují příliš velké množství bílkovin a jejichž dodržování tak k tloustnutí dětí může významně přispívat. Také proto ČSVV soustavně pracuje na změně DDŽ. (Plný text do konce září zdarma v archivu Respektu)

Děti budou dostávat méně masa (LN 21/8/2007)

Ministerstvo školství chce změnit školní jídelny: strava má být zdravější a méně masitá.

 

Školní obědy budou zdravější (MF Dnes 10/9/2007)

Méně masa, tuků a cukrů, více zeleniny. Dětská strava „zezelená“ - Děti budou obědvat méně masa, tuků a cukrů. Dnes v Česku jedí až třikrát víc bílkovin (nejčastěji v mase) než žáci v mnoha jiných evropských zemích. (Plný text po registraci zdarma v archivu MFD)

 

Uzeniny na talíři nahradí zelenina (MF DNes 10/9/2007)

České děti tloustnou. Školní kuchyně by proto měly vařit zdravěji a vedle obvyklých obědů dětem nabídnout i velmi lehkou a vegetariánskou alternativu. Resort zdravotnictví připraví nové normy, ministerstvo školství chystá „zelený“ stravovací program. (Plný text po registraci zdarma v archivu MFD)

 

SPOLUPRÁCE

Jihočeská Univerzita  (JS)

ČSVV se stala spolupořadatelem konference Výchova ke zdraví, která se bude konat v Hluboké nad Vltavou 4.- 6. října 2007. Členové ČSVV budou mít na konferenci několik příspěvků. Konferenci pořádá Pedagogická fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, pozvánka viz níže.


Dotazník pro vegetariány (JS)

Studentka psychologie Jitka Medřická hledá pro svoji diplomovu práci dobrovolníky z řad vegetariánů/veganů pro vyplnění dotazníku)

POZVÁNKY NA AKCE

Připomínáme podzimní akce, které ČSVV a Klub pořádá, podílí se na nich nebo je podporuje. Na všech se můžete osobně sekat s našimi zástupci, navázat často postrádané kontakty s dalšími zájemci o tématiku vegetariánství a získat jedinečné informace.

Škola vegetariánství - pozvánka na Setkání 19 - 21. 10. 2007 (LM)

Pro velký úspěch již po čtvrté opakujeme Setkání zájemců o vegetariánské stravování podle zásad ochranné stravy - kurs velmi prakticky uvede do problematiky vegetariánství v souvislostech a poskytne potřebný přehled zásad zdravé a vyvážené vegetariánské stravy. Najdete zde odpovědi například na otázky:

* Má vegetariánství nějaká rizika?

* Proč se někteří vegetariáni vrací ke konvenční stravě?

* Proč nám chutná nezdravé?

* Jak zdravě vegetariánsky stravovat své dítě?

* Co jíst v těhotenství a kterak přejít z kojení na pevnou stravu?

* Jak nejlépe s vegetariánstvím začít?

* Jak si mohu ověřit, že můj způsob životosprávy je správný?

Pozvánka a přihláška

Vegetariánský den 30. 9. 2007 (JS)

Tradiční oslavu vegetariánského dne na Toulcově dvoře v Praze pořádá Česká vegetariánská společnost a v letošním roce nabízí opravdu lákavý program. Několik hudebních vystoupení (rodina Matouškova, Jiří Dědeček), přednášky (Ing. Jiří Kulhavý, Jan Šťastný, VIP hosté (Laco Ďurovič – ex-Sloboda zvierat, nyní TV Joj, Patricia Tricker – Vegan society Velká Británie), promítání filmů, reportáží, klipů, diskuse a k tomu výstava fotografií Evy Hrubé a Diny Podzimkové, dětský koutek, prodejní výstava firem s výrobky pro vegetariány a představení výrobků, infostánky neziskových organizací na ochranu zvířat a vegetariánství, občerstvení a pochutiny , … Své služby zde bude prezenovat i Klub NAŠE DÍTĚ VEGETARIÁN.

Pozvánka

Kontakt: Siksta Rostislav, tel. 608 378 478, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Mezinárodní konference "Výchova ke zdraví a kvalita života"  (JS)

Konference proběhne  4. - 6. října 2007 v Hluboké nad Vltavou a pořádá ji PF JCU České Budějovice, Oddělení výchovy ke zdraví, ve spolupráci s ČSVV. Jménem pořádající organizace srdečně zveme všechny zájemce k účasti na konferenci. Stále je možnost se na konferenci přihlásit. Zajímáte-li se o zdravý životní styl a výchovu ke zdraví, ať již z osobních či profesních důvodů, máte nyní jedinečnou příležitost seznámit se současnými nejnovějšími trendy, s mnoha odborníky zabývající se touto problematikou, a přinést do svého života či zaměstnání nové podněty.

 

Tématické okruhy konference:

1. Různé koncepce řešení podpory zdraví (obezita aj.)

2. Pohybové aktivity v kontextu kvality života

3. Rekreační aktivity a podpora zdraví

4. Problematika genderu v souvislosti se životním stylem

5. Výchova ke zdraví ve školském systému

6. Varia

 

Pozvánka a přihláška na konferenci


Valná hromada ČSVV 13.10.2007
(JS)

 

Srdečně zveme členy I zájemce o členství v ČSVV na Valné shromáždění, kde bude prezentována činnost a budoucí záměry naší Společnosti. Pozvánka s podrobnostmi o místu konání a programu během několik dní na webu ČSVV www.csvv.cz.

5. Mezinárodní konference dětí a mládeže 30.11.-1.12.2007 v Praze „SVĚTOVÝ MÍR JE VE TVÝCH RUKÁCH“ (LM)

Témata a program konference: Současná rodina, vzdělání a výchova, ochrana životního prostředí, ochrana života, podpora zdraví, prevence a řešení drogové závislosti, rasová a náboženská diskriminace, dopad válek na rodinu a mnohé jiné. ČSVV vítá a podporuje tuto iniciativu Svámího Mahéšvaránandy a Společnosti Jóga v denním životě, a vyzývá mládež a děti z řad našich členů a přáznivců, aby se zapojili se svými příspěvky.

Pozvánka a program konference

 

TOPlist

NAVRCHOLU.cz