Zpravodaje ČSVV

Zpravodaj 2 vegeexluzivní


Zpravodaj č. 2 - VEGEEXLUZIVNÍ SPOLEČENSKÁ RUBRIKA

Světový ultramaratónský rekordman Ing. Jaroslav Kocourek je vegetarián!

Osobnost Ing. Jaroslava Kocourka je známá především v kruzích příznivců tzv. ultra-běhů. Klasický maratón, kdy se běží 42 kilometrů dlouhá trať, je proti těmto extrémním běhům malou procházkou. Pan Kocourek denně naběhá čtyřicet, před závodem až sedmdesát kilometrů. Mimo jiné běhá denně do práce z Babic nad Svitavou do Brna (20 km). Je majitelem počítačové firmy CPU, která zpracovává data zdravotnických zařízení pro pojišťovnu. Jde o největší firmu tohoto druhu v ČR.

Ing. Jaroslav Kocourek se narodil 17. 6. 1949. Je 28 let ženatý, má sedmadvacetiletou dceru a pětadvacetiletého syna, který je podle vzoru svého otce také vegetarián. Běhat začal už ve škole za dorost na pěti až desetikilometrových tratích. Vystudoval VUT, fakultu elektrotechniky. Stal se několikanásobným mistrem ČR v běhu na 5 až 10km a v maratónu. V roce 1977 zaběhl Československý rekord v maratónském běhu - 2 hodiny 15 minut - což byl devátý nejlepší čas na světě.

Se skupinou přátel - družstvem orientačních běžců - se v roce 1989 podíval do Švédska, kde si také tréninkově zaběhal se skupinou švédských běžců, mezi nimiž bylo několik vegetariánů. Běžci vegetariáni byli samozřejmě celkově v menšině; pan Kocourek - jak sám říká - se k nim ze solidarity přidal a od té doby je stále vegetariánem.

V roce 1989 přerušil Ing. Jaroslav Kocourek svou sportovní kariéru aby v roce 1994 znovu začal závodit a … lámat rekordy. Na ultramaratonu Brno - běh na 48 hodin, zaběhl vloni světový rekord v celkovém počtu uběhnutých kilometrů, což činilo 423 km. Je také držitelem loňského nejlepšího výkonu na světě , kdy 14. listopadu zvítězil na australské "šestidenní"a uběhl za tento počet dní 1023 km. Letos se v tomto běhu stal opět mistrem světa a překonal o 21 uběhnutých kilometrů český rekord.

Naprosto bezkonkurenční jsou však výkony pana Kocourka vzhledem k jeho jídelníčku:

Snídaně: 1 rajče, 1/4 papriky, 2 plátky uzeného sýra (jakékoliv jiné mléčné výrobky a mléko nedobře tráví), 1/2 kedlubny - žádné pečivo.

Oběd: 2 kusy nějakého ovoce, obvykle banán

Večeře: Malá porce rýže a omáčky ze sojového masa, klasa apod.

Skutečným "bonbónkem" těchto stravovacích zvyklostí je však každodenní nezbytná polovina nanukového dortu, konzumovaná společně s polovinou obsahu standardního balení granulovaného kakaa. Tělesnou hmotnost si ovšem náš rekordman reguluje podle potřeby. Při 168 cm výšky váží mimo závod do 75 kg, před závodem pak asi 62kg. I když se Ing. Jaroslav Kocourek těší dobrému zdraví a výkonnosti, cítí, že zkvalitnění jídelníčku, by mu pomohlo k lepší tréninkové pohodě a závodní formě. Spojil se proto s našimi odborníky z řad Odborné skupiny pro nutrici.

O dalších osudech našeho "spoluvegetariána - rekordmana" Ing. Jaroslava Kocourka vás budeme s jeho svolením dále informovat.

Šéfredaktor Zpravodaje ČSVV

David Mondok


Copyright © by Ceska spolecnost pro výživu a vegetariánství All Right Reserved.

TOPlist

NAVRCHOLU.cz