Festivaly

Všechny barvy duhy 2005

Festival společensko-ekologických filmů
VŠECHNY BARVY DUHY - Kino Art Brno 

   

První ročník festivalu společensko-ekologických filmů VŠECHNY BARVY DUHY 
pořádalo Hnutí DUHA a filmový klub STUDIO ve spolupráci s Českou společností pro
výživu a vegetariánství.

Od pátku 8. dubna do neděle 10. dubna měli návštěvníci možnost v rámci 10
promítacích bloků shlédnout celkem 27 dokumentárních filmů.
Jednalo se o díla českých i zahraničních autorů věnujících se například ekologicky
příznivému životnímu stylu, vodě a povodním, vegetariánství, spravedlivému obchodu
pod značkou Fair trade, návratu šelem do našich hor či odkrývání toho, kam putují
peníze z našich daní rozdělované evropskými rozvojovými bankami.

Na třídenním festivalu, který se konal v brněnském kině ART čekal návštěvníky bohatý doprovodný program, včetně ochutnávky zdravých vegetariánských jídel.

Slavnostní zahájení proběhlo v pátek 8. dubna v 18 hodin a bylo spojeno s vernisáží kreslených vtipů o záměru odsunu brněnského nádraží z centra.
V pátek měli diváci příležitost shlédnout premiéru dokumentu Rozumně konzumně, který je doprovodným projektem ke knize socioložky Hany Librové Vlažní a váhaví. Blok doplnil film Olgy Sommerové Mít, nebo být. Po skončení projekce následovala krátká beseda s prof. Hanou Librovou a tvůrci filmu. Večer byl dále věnován představení vítězných snímků z loňského ročníku bratislavského Ekotopfilmu. Dokumenty Změna energie a Doba ledová se věnují aktuálně nejpalčivějšímu ekologickému problému - globálním změnám podnebí. Italský film Voda nevoda přiblížil hloubku problému nedostatku vody v afrických vesnicích. Doprovodný program pátečního večera tvořili krátké filmy o fenoménu Fair trade - výrobků ze zemí třetího světa, za které však zemědělci dostávají spravedlivě zaplaceno.

Sobotní program byl věnován zdravé výživě a vegetariánství. Festivalový program začal již v 16 hodin přehlídkou organizací, které se těmto tématům věnují. Návštěvníci mohli ochutnat vegetariánská jídla i výrobky ekologického zemědělství. V 16:30 začalo promítání pásma krátkých dokumentárních filmů doplněné přednáškami Jaroslava Škvařila a Jana Šťastného z České společnosti pro výživu a vegetariánství. Večerním programem provázel Jan Müller z Brna, mistr světa v thajském boxu a dlouholetý vegetarián. Sobotní program zakončilo promítání úspěšného amerického filmu Super Size Me o tom, co může způsobit dlouhodobé stravování v hamburgrových královstvích. Podrobný program
zde. 


Nedělní festivalový program odstartoval blok filmů o člověku a vodě. Poučili jsme se z povodní roku 2002? Na tuto otázku odpovídá film Tomáše Škrdlanta Myšlení vody. V malém sále se promítal blok filmů o návratu rysů a vlků do našich hor doplněné besedou s organizátory úspěšného projektu Hnutí DUHA vlčí a rysí hlídky. Ve velkém sále pak začal závěrečný blok věnovaný evropským finančním institucím, které hospodaří z prostředky z našich daní, často však netransparetně a proti zájmům občanů.

 

 

 

 

<div><a href="http://navrcholu.cz/"><img src="http://c1.navrcholu.cz/hit?site=86186;t=lb14;ref=;jss=0" width="14" height="14" alt="NAVRCHOLU.cz" style="border:none" /></a></div>

TOPlist

NAVRCHOLU.cz