Otázky a odpovědi

Bolavé klouby při vegetariánské stravě - odpověď na dotaz

odpovídá: Jaroslav Škvařil, člen Odborné skupiny pro nutrici České společnosti pro výživu a vegetariánství

Vážení vegetariáni s bolavými klouby, předně nutno zdůraznit, že vegetariánská strava by měla být prevencí kloubních potíží. Pokud tomu tak není, je nutné analyzovat váš jídelníček a najít nutriční příčinu těchto obtíží, kterou je špatná skladba vegetariánské stravy.
Pokud vyloučíme nedostatky v jídle, je třeba hledat další příčiny. V každém případě to znamená navštívit lékaře. Příčin kloubních obtíží může být více a jenom artrotických onemocnění je celá řada. Zřejmě půjde o nejčastější druh artrózy – osteoartrózu. Zpravidla vám bude doporučen nějaký kolagenní přípravek, což je pro nás vegetariány nepřijatelné.
Jelikož vím, jak je těžké najít lékaře vzdělaného i v oblasti výživy (tzn., který sleduje vývoj vědy o výživě a rozumí i vegetariánství) uvádím zatím nejlepší a nejlevnější doporučení, které znám pro odstranění a hlavně prevenci bolesti kloubů.
Jedná se o opomíjenou potravinuv lidské výživě, která v dřívějších dobách byla s velkým úspěchem používaná při léčbě onemocnění domácích zvířat. Touto potravinou je lněné semeno.
O blahodárném vlivu lněného semene na zdraví se dočtete např.:
http://vitaminy.doktorka.cz/lneny-olej-pro-zdravou/, kde se mimo jiné dočtete, že lněný olej pomáhá mírnit záněty:
„Lněný olej obsahuje omega 3 i omega 6 mastné kyseliny, z kterých se vytvářejí protizánětlivé prostaglandiny 1 a 3. Nerovnováha mezi těmito protizánětlivými prostaglandiny a zánětlivými prostaglandiny 2 je hlavní příčinou chronických zánětlivých onemocnění.“
Mnoho pěkného o lněném semínku píšou i pekaři: http://www.agronavigator.cz/default.asp?typ=1&val=46742

Komplexnější pohled na artrózu a artritidu, včetně prospěšnosti lněného semene najdete zde.

 

Způsob jak nejlépe použít lněné semeno pro léčbu bolavých kloubů.

Ráno pomelete na elektrickém kávomlýnku polévkovou lžíci lněného semene. Pomleté semeno má pak objem dvou polévkových lžic. První lžíci hned po namletí dáte do cca dvou deci teplého čaje a počkáte asi 5 minut, až se vytvoří gel. Pak jej vypijete nalačno.
Druhou polévkovou lžíci dáte do malé nádobky, kterou uzavřete a vložíte do ledničky. Večer pak před spaním uděláte totéž co ráno. Účinek se dostaví nejdéle do třiceti dnů pravidelného užívání. Lněné semeno koupíte v některé z prodejen zdravé výživy cca za 30 Kč/kg.

Na kloubní onemocnění je více přípravků vhodných pro vegetariány (např. Flexibility, Arkokapsle Harpagofyt ležatý). Hlavním lékem však je správně sestavená vegetariánská strava, která odpovídá zásadám pro stravu podporující zdraví.

Pokud máte potíže s klouby jako dlouholetý(á) vegetarián(ka), pak zkontrolujte v první řadě vaši konzumaci mléčných výrobků, především sýrů. Pokud zjistíte, že konzumujete mnohonásobně více mléčných výrobků, než odpovídá jejich množství v přepočtu na 200 ml mléka denně (to je např. 10 g sýru), tak mléčné výrobky na měsíc vynechejte. Na základě výsledku zkoušky se pak rozhodněte jak dál.
Pokud byste si rádi byli jistí správnou skladbou své vegetariánské stravy, doporučuji sledovat nabídku vzdělávacích akcí na www.csvv.cz.

TOPlist

NAVRCHOLU.cz