Otázky a odpovědi

Dobrý den, chtěl bych Vás poprosit o informaci. Doslechl jsem se, že Světová zdravotnická organizace (WHO) uznala vegetariánství jako plnohodnotný a zdraví neškodlivý způsob stravování, nemohu ale nikde toto jejich prohlášení nalézt. Nevíte prosím, jestli tak skutečně učinila, a případně nemáte referenci či internetový odkaz na onen dokument?
Děkuji mnohokrát a přeji mnoho úspěchů ve Vaší bohulibé činnosti. S pozdravem Jakub H.

Dobrý den Jakube,

WHO ani jiná odborná organizace na západě neměla v minulosti problém s uznáním či neuznáním vegetariánství. Jen si uvědom, že většina lidstva se stravuje vegetariánsky nebo  aspoň převážně bezmasou stravou. Takže ve světě nikdy pochybnosti nebyly. To co se řeší v odborné literatuře je jak má být vegetariánská strava sestavena, aby byla zdravá. Tento problém ovšem musí řešit i ti, co se stravují konvenčně.

V ČR bylo vegetariánství zakotveno hned v první vyhlášce o školním stravování (48/1993).
Nicméně představy lékařů i mnohých výživářů o vegetariánství a zvláště o veganství jsou velmi neúplně, neodpovídají současným poznatkům vědy o výživě a proto jsou často zavádějící. Dokladem je právě vegetariánský spotřební koš ve výše jmenované vyhlášce, který víc poškozuje zdraví než ten konvenční.

Z tohoto důvodu vydala ČSVV Stanovisko Americké dietetické asociace a Kanadských dietologů k vegetariánství (Stanovisko ADA)  a současně požádala Českou pediatrickou společnost (ČPS) a Společnost pro výživu o stanovisko k tomuto Stanovisku.
Stanovisko ADA lze objednat na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Stanoviska obou českých odborných společností jsou ke stažení zde. Pro české odborníky i laiky je mnohem významnější stanovisko těchto dvou odborných společností než stanovisko jakékoliv zahraniční společnosti.

Např. pro dětského lékaře ADA není žádnou autoritou, naopak stanovisko ČPS k vegetariánství by pro něj mělo být závazné. Když jej nebude pro sebe považovat za závazné, tak minimálně může každá maminka jeho případné negativní či zmatené stanovisko k vegetariánství (tzn. kteréhokoliv pediatra kdykoliv a kdekoliv) zpochybnit na základě stanoviska ČPS k vegetariánství. Může takového pediatra upozornit, že nerespektuje nové vědecké poznatky o výživě dětí a z tohoto důvodu jí uvádí v omyl a tím ohrožuje zdraví jejího dítěte, o které z největší svědomitostí pečuje na základě svého mateřského citu, nových poznatků o enviromentálních vlivech výživy a výsledků vědy o výživě.


Zdraví

Jaroslav Škvařil
člen výboru ČSVV

TOPlist

NAVRCHOLU.cz