Otázky a odpovědi

Dobry den, mam syna vo veku 1 rok a je vegetarian. Zistili mu vsak teraz nizku hladinu zeleza - 5,4 /jednotku si nepamatam, ale norma zacina od 10) . 

 Chcela somsa opytat na vhodne vegetarianske potraviny. Musim dodat, ze syn papa najma materske mlieko a ine potraviny zatial okrem suroveho ovocia vpodstate odmieta, ale zacala som mu davat jahlovy knedlik, kupila som slivkovu stavu a dulce riasy. Zvazujem melasu a mak, ale neviem, ci na to este nie je maly.
Dakujem za radu. S  pozdravom, P. D. (ja sama som vegetarianka uz 16 rokov - od 15 rokov, iba velmi zriedkavo zjem rybu.)

 

Dobrý den Petro,

jako nejlepší výživa pro děti od šesti měsíců se nám osvědčil obilný šlem (na šlemu jsme odchovali pět dětí).

S nedostatkem železa to není tak jednoduché (viz tato moje odpověď). Z mé odpovědi vyplývá, že poměrně často není příčina v nedostatku železa ve stravě, ale že příčina je jinde, tj. v mechanismu jeho vstřebávání. K odhalení této příčiny je třeba lékaře, to lze jen těžko přes e-mail. Samotná fortifikace železa pak nemusí problém řešit.

Pokud chcete erudovanější vysvětlení doporučuji názor Johna McDougalla, uveřejněného v magazínu Prameny zdraví.

Z výše uvedeného vyplývá, že s nedostatkem železa je třeba se obrátit na nějakého vegetariánského lékaře. V Bratislavě je velmi uznávaný MUDr.  Igor Bukovský, PhD. a určitě jej ode mě pozdravujte.

Jaroslav Škvařil

 

TOPlist

NAVRCHOLU.cz