Otázky a odpovědi

Mám obavy, aby můj 18-ti měsíční syn, stravovaný vegetariánsky, měl vše, co má mít. Něco lze vyčíst, ale o například karnitinu nikde nic. Předem Vám děkuji a přeji hezký den. Klára K.......

Dobrý den Kláro,

předně děkujeme za důvěru, s kterou se na nás obracíte.

Otázky povahy nutriční (skladba živin, apod.) spadají spíše do mé kompetence. Manželka naopak řeší otázky zcela pragmatické, tj. jak to udělat v praxi, aby to odpovídalo těm nutričním požadavkům.
Doporučuje Vám účast na jarním Setkání, jehož termín nebyl zatím stanoven, avšak bude inzerován na www.csvv.cz. Praxe včetně konzultací, kterou získáte na Setkání se snad ani žádnou příručkou nedá nahradit.

Ke Karnitinu jsme s MUDr. Luňáčkem zpracovali stanovisko již v roce 2001. Dnes je uveřejněné zde: http://www.vegspol.cz/view.php?cisloclanku=2004050001

Stručný závěr uvádím níže a z něj vyplývá, že pokud dítě kojíte nebo mu dáváte nějakou mléčnou výživu, tak ani pro dítě ani pro Vás není potřeba karnitin doplňovat:

Dietní doporučení: Ve stravě běžného člověka není karnitin nezbytný. Průměrný denní příjem omnivorů se pohybuje kolem 20 - 200 mg, vegani konzumují méně než 1 mg denně. Kojenecká výživa, která neobsahuje mléko by měla být suplementována karnitinem do obsahu, který se nachází v mateřském mléce, tj. 11.3 mg/l (70 mmol/l).

Praktické údaje ve vztahu k vegetariánství: Karnitin je látka tělu vlastní, organismus si ho sám syntetizuje z aminokyselin lysinu a argininu. K normální tvorbě karnitinu jsou kromě lysinu a methioninu nutné vitamíny niacin, pyridoxin, kyselina askorbová a železo. Příjem karnitinu potravou tudíž není nutný. Projevy nedostatku karnitinu se neprojevují ani u veganů, kteří mají potravní příjem karnitinu minimální. Deficit karnitinu v organismu nevzniká jeho nedostatečným přívodem, ale porušenou syntézou při chorobných stavech (hemodialýza při renální insuficienci, šokový stav, těžké infekce, diabetická ketoacidoza). Hlavní funkcí karnitinu je přenášení vyšších mastných kyselin do mitochondrií, kde probíhá jejich oxidace. Testovalo se intravenozní podávání karnitinu pacientům v těžkých pooperačních stavech, ale tato praxe nevedla ke zlepšení stavu pacientů a toto dále nebylo doporučeno. Dobré zkušenosti s  karnitinem mají sportovci, kteří jej používají jako potravinový doplněk. Vegetariáni mají nižší hladinu karnitinu v séru. To ovšem neznamená, že by jejich organizmus syntetizoval málo karnitinu. V laktovegetariánské a ještě výrazněji ve veganské stravě je nižší obsah tuků a tudíž organismus projejich zpracování syntetizuje jen menší množství karnitinu, než potřebují lidé, konzumující konvenční stravu.

K odpovědi na další případné otázky doporučuji jako minimum níže uvedené odborné články:

Výživa v kostce
http://www.vegspol.cz/showpage.php?name=vorsilka_plantbased

Stanovisko Americké dietetické společnosti a Kanadských dietologů k vegetariánství
http://www.csvv.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=94&Itemid=85

Zdraví

Jaroslav Škvařil