Zpravodaje ČSVV

Zpravodaj 2 heuréka


Zpravodaj č. 2 - článek HEURÉKA!

Od člena rozšířeného výboru naší společnosti MUDr. Zbyňka Luňáčka získala redakce Zpravodaje kopii zajímavého článku z časopisu Muscle-fitnes 7/1999. Tento časopis je velmi oblíben mezi příznivci kulturistiky a kondičního cvičení na celém světě. Článek "Vegetariánské svaly" dává naději, že nezávislá média mohou nezaujatou interpretací faktů přispět k rozptýlení všeobecné nedůvěry k vegetariánství. Zde jsou jeho nejzajímavější části:

Proč se stát vegetariánem?

Počet těch, kteří se obracejí k výživě na rostlinných základech, stále roste. V USA žije nyní 12,4 miliónů lidí, kteří se stravují zcela nebo téměř bez masa. Proč stále více osob odmítá maso, které je základem tradičního stravování? Mnoho z nich se při svém rozhodování nechává motivovat starostí o své zdraví. Vadí jim, že maso je stále více znečišťováno hormony a antibiotiky, které výrobní organizace přidávají do krmiva hospodářských zvířat. Podle Americké dietetické asociace (ADA) je výskyt vysokého krevního tlaku, rakoviny plic a střev, cukrovky typu II a dalších chronických a degenerativních chorob mezi vegetariány nižší než u osob konzumujících maso. Pravděpodobnost onemocnění vegetariánů žlučovými a ledvinovými kameny a chronickou zácpou je jen nepatrná. Jiní poukazují zase na to, že produktivita výroby masa je tak nízká, že k produkci 0,5 kg masa se spotřebuje 8 kg obilovin a sóji. Jen v USA vytvoří ročně dobytek 2 miliardy tun organického odpadu, který je pro životní prostředí pětkrát škodlivější než odpady průmyslové. Jedinci se stávají vegetariány také ze zcela praktických důvodů. Například šestinásobná Miss Olympia Cory Evenson se stala vegetariánkou, protože zjistila, že ovoce, zrniny a zelenina se v kuchyni připravují snadněji než maso.

Kulturistika a vegetariánství - nevylučují se navzájem?

Přestože celkový počet vyznavačů rostlinné stravy neustále roste, mezi kulturisty jich zase tolik nepřibývá. Mají totiž obavy, že bez masa prostě nelze vybudovat masivní svalnatou postavu. Přesto jsou mezi špičkovými kulturisty světově známé postavy, které se proslavily i svým vegetariánstvím. Například Andreas Caling (Mr. International 1980 aj.), kterému je dnes 45 let, to zkusil s vegetariánstvím před 22 lety a už u něho zůstal. Podle Andreasových zkušeností neexistuje rozumný důvod, proč by kulturisté - vegetariáni měli být na soutěžích méně úspěšní než závodníci, kteří jedí maso.

Cory Evenson (40) se stala vegetariánkou až po řadě neúspěchů při přípravě jídel z masa. Od těch dob je vlastně vegetariánkou, i když si občas dá trochu kuřecího masa. Shodně s Andreasem soudí, že mýtus o nepostradatelnosti masa v kulturistice neplatí: "Vyhrála jsem šestkrát titul Ms. Olympia, aniž bych přitom snědla jedinou libru červeného masa!" "Tvrdit, že s vegetariánskou výživou nelze dosáhnout masivního vzhledu, je omyl," potvrzuje Ellen Colemanová, spoluautorka knihy The Ultimate Sports Nutrition Handbook (Bull Publishing, 1996), "Přírůstky svalstva a tělesné hmotnosti jsou zejména důsledkem posilovacího tréninku a množství dodávané energie, pocházející hlavně z bílkovin."

Jak změřit biologickou využitelnost bílkovin.

Každý, kdo se více zajímá o sportovní výživu, ví, že všechny bílkoviny nejsou stejné. Odborníci na výživu je rozlišují například podle biologické využitelnosti, tedy schopnosti organizmu biologicky využít určitý druh bílkoviny. Přestože se většinou soudí, že maso poskytuje hodnotnější bílkovinu než jiné zdroje, ve skutečnosti jsou využitelnější vaječné a mléčné bílkoviny. Dokonce biologická využitelnost sóji, mnohdy považované až za druhořadý zdroj bílkovin, je s masem srovnatelná.

Hodnota biologické využitelnosti se odvozuje od tzv. poměrné účinnosti bílkovin (Protein Effi-cienty Ratio - PER), která je již po léta považována za měrný standard kvality proteinů. V současné době se ještě jako standard používá tzv. koeficient vstřebatelnosti bílkovin přepočítaných na aminokyseliny (PC-CAAS). Jeho hodnota je v případě sóji výrazně lepší, než by se očekávalo. Na této stupnici dosahuje sója, mléčný kasein i vaječný bílek stejné, tj. maximální možné hodnoty 1,0, zatímco hovězí maso pouze 0,92.


Copyright © by Ceska spolecnost pro výživu a vegetariánství All Right Reserved.