Zpravodaj č. 3 - VEGEEXLUZIVNÍ SPOLEČENSKÁ RUBRIKA
Ing. RICHARD BARTÁK, CSc. - HOSTEM "SPOLKU PŘÁTEL KOZ"
Spolek přátel koz uspořádal v sobotu a v neděli 24. a 25. května 2000 v Milkovicích u Libáně na statku svého zakladatele a známého obhájce lidských práv skupin i jednotlivců, obhájce nespravedlivě obviněných a souzených, pana Stanislava Pence, noční přehlídku deseti big-beatových kapel.
Na tuto událost byl pozván velký počet spolků, společností, občanských aktivit všeho druhu a i naše Společnost, kterou jsem zde zastupoval. Jelikož nejsem nadšeným příznivcem tohoto druhu hudby, byly moje předběžné pocity mírně smíšené, byl jsem však mile překvapen. Ke kladným zážitkům patřila dobrá a obětavá organizace celého koncertu, hudební produkce velmi dobré úrovně a hlavně velmi přátelské a milé chování shromážděných zhruba tří set posluchačů, převážně mladých, z nichž bylo mnoho vegetariánů.
Měl jsem možnost oslovit některé z nich a rozšířit dosud velmi nepatrné povědomí o našem hnutí a rozdat propagační materiály Společnosti. Zvláště si cením faktu, že jak shora zmíněný předseda Spolku přátel koz, tak i další slavná osobnost v oblasti obrany lidských práv a svobod a známý bojovník proti bezpráví, nespravedlivosti soudů či jejich omylům, pan John Bok, projevili spolu s dalšími maximální zájem o členství v naší Společnosti. Na seznamu našich členů se tak postupně objevují osobnosti, jejichž známá jména jsou jak propagací naší činnosti, tak i zárukou vyšší účinnosti našich snah. Realizace našich záměrů, podpořená těmito přáteli a, jak doufám, i jejich budoucí konkrétní spoluprací a pomocí je opět nadějnější.
Ing. Richard J. Barták, CSc.
· Mnoho členů Společnosti doposud příliš nezná členy výboru ČSVV. Není proto divu, že se množí přání, seznámit se s těmito osobnostmi na stránkách Zpravodaje. Představujeme vám tedy první členy výboru Společnosti, kteří našli trochu času a sestavili svůj medailónek a odpověděli na několik otázek, které snad poodkryjí jejich názory a charakter. Zde jsou otázky, které pro zajímavou konfrontaci byly a budou položeny všem postupně představovaným funkcionářům:1 - Proč jste se stal(a) zastáncem vegetariánství a zdravé výživy?
2 - Z jakého důvodu jste se zapojil(a) do činnosti ČSVV?
3 - Co může přinést ČSVV soudobé společnosti?
4 - Jak byste vyjádřil vztah mezi způsobem stravování a zdravím člověka?
5 - Jaké jídlo máte nejraději?
6 - Máte nějaké stravovací návyky, kterých byste se chtěl(a) zbavit?
7 - Co zásadně nekonzumujete (ať už jde o jídlo nebo zábavu)?
8 - Líbí se vám loňská miss ČR Helena Houdová?
Ing. Richard J. Barták, CSc.
· člen voleného výboru ČSVV, mluvčí ČSVV, člen odborné skupiny pro nutrici
· bývalý náměstek ministra zemědělství ČR a výzkumný pracovník v oboru zemědělské ekologie
· předseda představenstva Nadačního fondu rytíře Františka Horského - fondu pro podporu rozvoje ekologického zemědělství
· člen Světové federace pro ekologické zemědělství - IFOAM
· člen mezinárodního představenstva holandské nadace "Avalon"
· člen České společnosti pro životní prostředí
· past-president Rotary Clubu Praha City
· čestný člen slovinského Institutu klimatických změn
· čestný člen Svazu ekologických zemědělců PROBIO
· člen sportovního klubu Tatran Sučany SR
Narozen 4. 6. 1931 v Brně. V současné době žije v Praze - Uhříněvsi a je v důchodu (tedy alespoň to o sobě dosti nepřesvědčivě tvrdí). Je rozvedený a má tři děti.
Vzdělání, profese: Neukončené studium universitní (chemie, fyzika), Vysoká škola zemědělská, kandidátská práce z oboru zemědělské ekologie, postgraduální studium "Technika životného prostredia", a mnohé další. Je autorem osmnácti patentovaných vynálezů převážně z oboru zpracování a využití organických odpadů a soudním znalcem ve dvou oborech.
Zájmy, koníčky: vegetariánství, racionální výživa, sporty (lyžařský sport běžecký, cyklistika i horská, windsurfing, tělesná cvičení jogínská), literatura, kultura, divadlo.
Rozhovor (uvedeno vždy jen číslo otázky a odpověď):
Ad. 1. - Hlavně ve snaze o snížení objemu agresivity v lidské společnosti podle vlastního hesla "LÉPE JE NEVRAŽDIT NEŽ VRAŽDIT!"
Ad. 2. - Na přímou žádost o spolupráci po vyzvání současného předsedy výboru, ve snaze o realizaci svých názorů, své životní filosofie a svých myšlenek a v mylné naději, že moje činnost bude víceméně formální. odpočinková.
Ad. 3. - Obecné tělesné a hlavně však duševní ozdravení a vývoj ke skutečnému člověčenství.
Ad. 4. - Čím si lidé dopřávají více tzv. "lepší, či chutnější" konvenční potravy, tím jsou nezdravější - napřed duševně a pak i tělesně.
Ad. 5. - Čistý zeleninový vývar se sušenými kloboučky špičky česnekové (Marasmius scorodonius). Roštěnku ze sojového plátku s houbovou nebo koprovou omáčkou, nebo špenátem z mladých kopřiv a knedlíčkem z celozrnné mouky. Všechna jídla houbová, zvláště však smažené klobouky houževnatce jedlého (šiitaké, Lentinus edodes). Míchaný ovocný salát s rozinkami a oříšky, jogurtem a strouhanou čokoládou.
Ad. 6. - Ne, jsem se sebou zcela spokojen, i když si občas dopřeji alkohol, hlavně červené víno, což je ovšem velmi zdravé, povznášející a inspirující.
Ad. 7. - Produkty z mrtvých zvířecích těl, ba ani zvířata živá. Moderní hudební produkci a násilnické filosofie. Jazykový vandalismus, pesimismus a lenost duševní i tělesnou.
Ad. 8. - Nikdy jsem ji neviděl, ale asi by se mně líbila, pokud je velmi štíhlá, což předpokládám.
MUDr. Zbyněk Luňáček
· člen voleného výboru ČSVV, vedoucí projektu Odborná skupina pro nutrici
· člen a organizátor sdružení Jóga v denním životě
Narozen r. 1967 v Ostravě - Vítkovicích. V současné době žije v Metylovicích - vesnici v podhůří Beskyd (pro lepší orientaci - pod kopcem u potoka). Je rozvedený a má dceru.
Vzdělání, profese: Lékařská fakulta Univerzity Palackého Olomouc 1991, atestace z všeobecného lékařství 1994, základní kurs akupunktury, kurs aurikuloterapie, kurs klasické anglické homeopatie. Individuální studium výživy a různých alternativních výživových směrů od r. 1985. Od roku 1995 soukromá praxe praktického lékaře ve Frýdlantu nad Ostravicí.
Zájmy, koníčky: Dříve cestování (Velká Británie, USA, Kanada, Mexiko), ale nyní jej dálky už tolik netáhnou. Od dětství rád lyžuje a jezdí na kole. Asi 15 let cvičí jógu. Zajímá se o vše, co souvisí s výživou a zdravým životním stylem.
Rozhovor:
Ad. 1. - Základem medicíny by měla být prevence. Mnohem snazší je nemocím předcházet, než je léčit. Výživa je asi druhý nejvýznamnější faktor, který ovlivňuje zdravotní stav člověka (hned po psychice). Myslím si, že přejít na vegetariánský způsob stravování je velmi jednoduchá metoda, jak se uchránit před rizikem civilizačních onemocnění jako jsou vysoký krevní tlak, infarkt myokardu, obezita, cukrovka a rakovina. Rovněž myslím, že lékaři by měli být příkladem a proto jsem se stal vegetariánem a vegetariánství propaguji.
Ad. 2. - V současné době je mezi lidmi velká nevědomost o vegetariánské stravě. Tato neznalost je, bohužel, častá i mezi lékaři. Ještě existují lékaři, kteří si myslí, že vegetariánská strava není dostatečná pro výživu člověka. Někteří připouštějí, že pro dospělé je vhodná, ale není dostatečná pro děti. Přitom je vědecky dokázáno a opakovaně potvrzeno, že vegetariánská strava je vhodná pro děti, dospělé i těhotné ženy. Do práce v ČSVV jsem se zapojil, abych pomohl vyplňovat toto informační vakuum o vegetariánství.
Jako vedoucí odborné skupiny pro nutrici mimo jiné vyhledávám v odborné literatuře údaje, které se týkají vegetariánského způsobu stravování. Tyto informace pak slouží při jednání s oficiálními odborníky na výživu, používají se jako podklady při práci na projektech CSVV, jsou publikovány ve Zpravodaji a v internetovém magazínu Vegetarian.cz. Poslední dobou mám také mnoho přednášek o vegetariánství. Komunikuji s oficiálními i neoficiálními odborníky na výživu. Spolupracuji na novelizaci vyhlášky o školním stravování.
Ad. 3. - Myslím, že může přinést inspiraci, jak žít zdravě, ekologicky a ekonomicky. Vegetariánství představuje podnět k řešení řady problémů soudobé společnosti. My ale svůj životní styl nikomu nevnucujeme. Na druhé straně si ale nenecháme líbit, když o nás bude někdo šířit nepravdy. ČSVV by měla být zárukou tohoto postoje.
Ad. 4. - Jídlo ovlivňuje naše tělo, mysl a vědomí.
Ad. 5. - Nemám jedno oblíbené jídlo, ale namátkou si zkusím vzpomenout: pohanka na jakýkoliv způsob (i syrová), jáhlová kaše s květákem a kurkumou, kuskus, mrkev syrová i vařená, kedlubna, "Klaso chilli con carne" z restaurace Rabaka ve Frýdlantu n.O., čočka s rýží, halva (tradiční indická sladkost), zeleninová polévka atd., atd.
Ad. 6. - Mám velký zlozvyk - velmi rád čtu u jídla. Vím, že když to neudělám, tak jídlo mnohem lépe chutná a trávení je pak lepší. Ale příště si zase k jídlu vezmu časopis nebo knihu. Rád bych se toho zbavil.
Ad. 7. - Co se týče jídla, tak nejsem vybíravý. Jím prakticky všechny rostlinné potraviny. A ze zábavy: tam jsem naopak velmi vybíravý. Nevím například, proč bych měl ve svém volném čase sledovat film, ve kterém po sobě lidé střílejí.
Ad. 8. - Líbí se mi a vysoce oceňuji její propagaci myšlenek ochrany zvířat a vegetariánství.
Zpovědi dalších členů výboru a vedoucích projektů, kteří se podvolí nátlaku redakce a poskytnou osobní údaje a interwiev, uvedeme v příštím čísle.
Z korespondence čtenářů:
Dále se s Vámi chceme podělit o dopis, který nám udělal ohromnou radost:
Dobrý den, Jmenuji se Petra Ondruchová a je mi 14 let.
Jsem vegetariánka, a proto vám chci sdělit můj názor.
Kolem mě je spousta lidí, kteří jedí maso. Nezbývá mi nic jiného než to tolerovat. Nepokouším se je změnit a ani nechci. Nejen, že je to bez efektu, ale potýkám se většinou s negativními reakcemi. No, dobře. Ale má potom to všechno nějaký význam? Existuje vůbec nějaká jiná cesta sympatická všem lidem? Mají tedy vůbec ostatní živočichové na zemi ještě nějakou šanci? Jsem vegetariánka, ale nebylo to snadné. Přesvědčení totiž nestačí. Rozhodnout se je snadné, méně snadné je už odolat pokušení. A pro mě nejméně snadné je nepodlehnout tlakům z okolí. Dodržet to svoje mladé pravidlo s kterým vám všichni otřásají.
Pro mě jako nesvobodnou nezletilou osobu je to o to těžší, sice jsem měla velké štěstí, že rodiče mi to povolili (což se většinou nestává, to vím od přátel), ale přesto se vám pořád zdá těžké jít za svou babičkou do kuchyně a vymýšlet si speciální bezmasá jídla, která bych chtěla na oběd, v horším případě odmítnout před vás předložené jídlo a tím vážně porušit všechna morální pravidla, která jen existují. Zvláštní ovšem je, že já žádný otevřený vztah ke zvířatům nemám, ani žádné doma nechovám, ale ti zvířatům oddaní třeba celým svým životem, ti, kterým doma pobíhají po bytě rozličná zvířata, jako členové rodiny, se masem ládují ve dne v noci.
Tak v čem má tedy vegetariánství podstatu? Nejím maso, ne proto, že mě o tom někdo přesvědčil, prostě jsem rostla a přirozeně za pomoci svých instinktů pochopila, že s tím, obědvat zavražděné bytosti, je něco v nepořádku. Přišlo mi to barbarské a nehodné naší společnosti, která už v mnoha ohledech postoupila dopředu. Tak lidé , kteří nakupují v hypermarketech kila zabalíčkovaného masa s rozesmátým kuřátkem na obalu, jsou jako slepí. Připadá jim, že kdyby se zabývali tím, co dělají, už by to nebylo tak snadné jako předtím. Tak to prostě udusí a zdupou pod návalem svých prakticky nepodstatných starostí.
A jsou to ti samí lidé, kteří svým dětem dávají na hraní dřevěná kuřátka a kravičky a ti samí lidé, kteří se rozplývají nad právě narozeným králíčkem, kterým jim skončí zanedlouho na talíři. Děkuji za přečtení mého dopisu
Ondruchová Petra
Milá Petro, MY děkujeme! Pokud mladí lidé uvažují takto, je to velmi povzbuzující. Doufáme, že naše činnost přispěje k snazšímu společenskému i rodinnému životu všech vegetariánů, tedy i tvému. Přejeme ti mnoho duševních sil a určitě o sobě dej znovu vědět.
Copyright © by Ceska spolecnost pro výživu a vegetariánství All Right Reserved.