Zpravodaj č. 3 - HEURÉKA!
Níže uvedený článek byl publikován v časopise Zdraví číslo 4/2000. V záplavě zmatených a zaujatých článků o výživě a vegetariánství, které neodborným způsobem dezinformují veřejnost, je to opět potěšující "vlaštovka" lepších časů. Potěšující je zvláště samozřejmost s jakou je zde vegetariánství přijímáno - jako prospěšný a civilizační problémy řešící způsob života:
Dáte přednost masu?
Dosáhne-li člověk určité ekonomické úrovně, zanevře na "skromnou" stravu, jejímž základem jsou obiloviny, a obrátí se ke konzumaci vepřového a hovězího masa. Celosvětově se jen od roku 1950 zvýšila spotřeba masa více než dvojnásobně. Zdá se, že maso není pouhým jídlem, ale i jakousi odměnou.
Varující náklady:
Není ale možné dále ignorovat, nebo dokonce podporovat náklady spojené s hromadnou produkcí dobytka, drůbeže, prasat, ovcí a ryb. Tyto náklady zahrnují velmi neefektivní používání pitné vody i země, silné znečištění výkaly chovných zvířat a ničení lesů důležitých pro život na Zemi. Nezanedbatelný je i dopad na zdraví lidí, zejména zvyšující se procento srdečních chorob a ostatních degenerativních nemocí.
K produkci 1 kg hovězího masa ve výkrmně je zapotřebí 7 kg krmných obilovin, což představuje 7000 l vody nutné k jejich vypěstování. Odepřeme-li si jediný hamburger, ušetříme stejné množství vody, jako při 40 osprchováních pomocí šetřivých baterií. Například v USA je 70% produkce veškeré pšenice, kukuřice a ostatních obilovin spotřebováváno ke krmení stád chovných zvířat. Po celém světě vysychají milióny studní jen kvůli tomu, že čím dál více vody je odváděno a následně použito k chovu prasat a kuřat místo toho, aby se používala k pěstování zemědělských plodin určených k přímé spotřebě. Indie, Čína, severní Afrika a Amerika začínají pociťovat nedostatek pitné vody, protože srážky nedostatečně doplňují hladinu podzemních vod.
Hromadná produkce masa se navíc stala velkým zdrojem znečištění. V posledních letech se odpady z chovu užitkových zvířat staly důvodem hromadných úhynů ryb a vážných zdravotních problémů osob, které přišly do styku s kontaminovanými vodami. Jedna velká prasečí farma vyprodukuje více odpadních vod než průměrné město. Tyto velkofarmy se stále rozšiřují a zamořují zdroje pitné vody. Od Indonésie po Amazonku jsou vypalovány tropické lesy, aby uvolnily místo pro další ohrady pro dobytek. Zemědělství je celosvětově nejvážnějším důvodem úbytku lesů a zvyšující se poptávka po mase je největší silou rozvoje zemědělství.
Proteiny z rostlin:
Odborníci zabývající se nutričními otázkami se shodují, že většina lidí nepotřebuje takové množství proteinů, jaké v současnosti získává ze zkonzumovaného masa. Existuje spousta rostlinné stravy včetně obilovin nyní plýtvaných na krmení, která nabízí potřebné proteiny.
Nadměrná spotřeba masité stravy je příčinou zvyšující se obezity, kardiovaskulárních chorob, rakoviny prsu a rakoviny konečníku. V budoucnu možná zapomeneme na fakt, že jsme kdysi jedli zvířata a objevíme opravdové uspokojení ve stravě založené na různých rostlinách. Vždyť v současnosti tak už milióny lidí učinily.
Copyright © by Ceska spolecnost pro výživu a vegetariánství All Right Reserved.