Aktuality k tématu Ekologie výživy

Vegetariánství – symbol solidarity s hladovějícími lidmi

Prohlášení Evropské vegetariánské unie k problému světového hladu

Tisková zpráva ke Světovému dni jídla, 16. října 2006

 V dnešní době hladoví 815 miliónů lidí, celých 17 % populace rozvojových zemí nemá co jíst. Tento průměr se od roku 1990 příliš nezměnil, tehdy se pohyboval okolo 20 % a obáváme se, že i v roce 2015 to bude stále neakceptovatelných 11 %.

    Tato svízelná situace nedostatečných zdrojů potravy přináší již nyní dramatické následky a to za, dalo by se říct, "normálních" okolností, ale jakého rozměru narostou v době špatné úrody?

    A ta právě nastala: Těžké klimatické podmínky v různých částech světa, zvláště v Austrálii, Argentině a Brazílii, zničila současnou sklizeň. Pokračující horka a sucha ohrožují také nadcházející úrodu, takže se očekává značný propad v celosvětovém obchodu s potravinami. Malé zásoby a vysoké ceny přinesou mnohým utrpení.
    Faktem je, že světová poptávka po obilí převyšuje produkci důsledkem neustálého vzrůstu konzumace masa. Bohužel tato jednoduchá pravda ještě zdaleka není v obecném povědomí. Jediná oficiální odpověď na chmurnou předpověď je varování, ale jak může pomoci zvonění na poplach, když není nabídnuta žádná úniková cesta?
    Může nějaká organizace, národní či mezinárodní přinést vzorový plán pro zneškodnění této hrozby? Byl by to skvělý moment navrhnout něco, co by zabránilo "obchodu jako obvykle": Bohatí lidé dodávají zrní, kukuřici a sóju na své zvířecí farmy, zatímco hladovějící nejsou schopni nakrmit své děti.
    Evropská vegetariánská unie upozorňuje na to, že hrozba špatné úrody opět poukazuje na naléhavost nalezení nového přístupu k vypořádání se s globálním hladem: a tím je vegetariánství. Tento soucitný způsob života zabraňuje plýtvání zdrojů, které zahrnuje produkce masa: 6 000 kg mrkve, 4 000 kg jablek nebo 1 000 kg třešní může být vypěstováno na stejném množství země, která v současnosti produkuje ani ne 50 kg hovězího masa. Vzhledem k tomuto do očí bijícího plýtvání je volání o změnu více než opodstatněné. Konzumace masa je marnotratnost, a to především z pohledu humanity a solidarity a je dlouhodobě neudržitelná.

Renato Pichler
Předseda Evropské vegetariánské unie (European Vegetarian Union)

Web: www.euroveg.eu, Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
 

TOPlist

NAVRCHOLU.cz