Zpravodaje ČSVV

E-zpravodaj ČSVV a Klubu DÍTĚ VEGETARIÁN

E-zpravodaj ČSVV a Klubu DÍTĚ VEGETARIÁN
č. 2007/1

Milí členové, příznivci a přátelé ČSVV a jeho Klubu Naše dítě vegetarián (Klub),
vytvořili jsem pro Vás nový internetový formát zpravodaje, který bude informovat o aktivitách ČSVV a Klubu, o chystaných akcích, podnětných článcích a dalších zajímavostech. Věříme, že Vám přinese zajímavé a užitečné informace a těšíme se na Vaše ohlasy.

E-zpravodaj je určen členům a registrovaným příznivcům ČSVV a Klubu. Další zájemci o zasílání se mohou registrovat na
www.csvv.cz nebo zaslat žádost na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Pokud si nepřejete tento E-zpravodaj dále dostávat, odpovězte prosím z Vaší emailové adresy na adresu odesilatele textem „NE“. Redakční rada E-zpravodaje: Jitka Skočková, Jitka Čulíková, Lenka Maříková, Libor Vašík, Jaroslalv Škvařil. Toto číslo vyšlo 30.6.2007.

NOVINKY ČSVV

Vznikl Klub NAŠE DÍTĚ VEGETARIÁN (LM)
Klub byl založen v roce 2006 jako projektová skupina v rámci ČSVV, vzhledem k stoupající poptávce po informacích o zdravé výživě specielně u dětí. Maminky volaly do již existujících vegetariánských společností v České Republice a lačněly po sdílení svých zkušeností a dalším vzdělávání s ostatními maminkami, které zodpovědně přistupují k výživě svých dětí. Všechny činnosti Klubu jsou zájmovou neziskovou činností členů a sympatizantů. Spolupracujeme s dalšími organizacemi, konstruktivně podporujícími vegetariánství a zdravý životní styl.

Poslání, cíle a členství v Klubu

Nabídka aktivit Klubu

Novinky Klubu

Kontakty
Ing. Lenka Maříková
Mgr. Jitka Čulíková
Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Web: www.csvv.cz
Tel: 608 982 340

 

Reportáž z červnového Setkání zájemců o vegetariánské stravování a zdravý životní styl (JČ)

Již třetí „Setkání“ zájemců o vegetariánské stravování podle zásad ochranné stravy a zdravého životního stylu v rodině s malými dětmi proběhlo 1.-3.6 2007 na zámku ve Střílkách.

Celý text reportáže.

POZVÁNKY NA AKCE

Škola vegetariánství - pozvánka na kurs 19 - 21. 10. 2007 (JS)

Setkání zájemců o vegetariánské stravování podle zásad ochranné stravy - je úvodem a prvním stupněm připravovaného vzdělávání.

- Má vegetariánství nějaká rizika?
- Proč se někteří vegetariáni vrací ke konvenční stravě?
- Proč nám chutná nezdravé?
- Jak zdravě vegetariánsky stravovat své dítě?
- Co jíst v těhotenství a kterak přejít z kojení na pevnou stravu?
- Jak nejlépe s vegetariánstvím začít?
- Jak si mohu ověřit,že můj způsob životosprávy je správný?

Bližší informace a přihlášku naleznete na stránkách ČSVV.

Vegetariánský den 30. 9. 2007 (LM)

Jako tradičně i letos pořádá Česká vegeariánská společnost Vegetariánský den - v neděli 30.9.2007 na Toulcově dvoře v Praze. Na programu se momentálně pracuje, budeme vás včas informovat. Své služby zde bude prezenovat i Klub NAŠE DÍTĚ VEGETARIÁN.

Pořadatelé hledají další dobrovolné spolupracovníky pro přípravy této osvědčené akce. Najdou-li se mezi našimi čtenáři zájemci o jakoukoliv spolupráci, zejména např. pro zabezpečení dětského koutku, prosíme, ozvěte se na
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Děkujeme!

Mezinárodní konference "Výchova ke zdraví a kvalita života"

Spolupráce ČSVV na pořádání mezinárodní konference Výchova ke zdraví a kvalita života.
Konference proběhne  4. - 6. října 2007 v Hluboké nad Vltavou a pořádá ji PF JCU České Budějovice ve spolupráci s ČSVV. Kromě pomoci s organizací konference se ČSVV aktivně zúčastní programu. A to příspěvky členů Odborné skupiny pro nutrici a Odborné skupiny pro environmentální vlivy výživy.

Krátké anotace jednotlivých přednášek členů ČSVV

Pozvánku na konferenci a přihlášku naleznete na stránkách ČSVV.

Jménem pořádající organizace srdečně zveme všechny zájemce k účasti na konferenci. A to jak posluchače, tak i možné přednášející. Stále je možnost se na konferenci přihlásit.

Zajímáte-li se o zdravý životní styl a výchovu ke zdraví, ať již z osobních či profesních důvodů, máte nyní jedinečnou příležitost seznámit se současnými nejnovějšími trendy, mnoha odborníky zabývající se touto problematikou a přinést do svého života či zaměstnání nové podněty.

5. Mezinárodní konference dětí a mládeže 30.11.-1.12.2007 v Praze (LM)

ČSVV vítá a podporuje iniciativu Svámího Mahéšvaránandy a Společnosti Jóga v denním životě a vyzývá mládež a děti z řad našich členů a přáznivců, aby se zapojili se svými příspěvky.
Témata a program konference a další zajímavé informace se dozvíte na stránkách Unie mládeže při józe v denním životě.

Projekt spolupráce

ČSVV a Strana zelených (JS)

Vyjádření SZ k vegetariánství


V dokumentu SZ z 29. března 2006, který byl koncipován jako Otázky a odpovědi, se i díky ČSVV objevilo několik otázek věnovaných vegetariánství. To, že se alespoň jedna politická strana k této problematice vyjadřuje, a to dokonce pozitivně, považujeme za velký krok dopředu.

Níže jsou uvedeny zmiňované otázky. Převzato ze stránek SZ.
Vyjádření SZ k problematice vegetariánství (zodpovídané otázky: Chcete zajistit rovná práva vegetariánů a jiných stravovacích menšin?, Podporujete vegetariánství?, Chcete omezit spotřebu masa?)

Spolupráce se členy SZ

Bývalý předseda ČSVV a dlouholetý člen výboru Ing. David Bartůšek, který je v současné době zastupitelem pro Brno-střed za SZ, neúnavně propaguje prospěšnost zdravého vegetariánství a pomáhá při realizaci dlouhodobých cílů ČSVV (např. změna doporučných dávek živin a spotřebního koše tak, aby se mohlo vařit vegetariánsky ve školkách a školách, prosazení ochranné stravy jako legislativně ustanovený model zdraví prospěšného stravování, atd.)

Rozhovor s Davidem Bartůškem "O vegetariánství, školkách a zelené vlaštovce" na
www.vegetarian.cz.

Beseda ve Vysokém Mýtě

Ve spolupráci ČSVV a SZ proběhla beseda na téma: Děti a vegetariánství * Rizika a přednosti racionální – vegetariánské – konvenční stravy * a Co lze udělat pro zdravější populaci. Za ČSVV přednášel Jaroslav Škvařil a za SZ Jiří Malík. Akce se konala 24. května 2006 od 18 hodin v salonku M-KLUBU ve Vysokém Mýtě.

Vegetariánská strava na Gymnáziu Strakonice (JS)

Pomoc ČSVV při zavádění druhého chodu (lakto-vegetariánského) ve školní jídelně gymnázia ve Strakonicích

Vše začalo dotazem paní vedoucí Dagmar Matějkové a její prosbou o pomoc při realizaci projektu - zavedení druhého, lakto-vegetariánského, jídla v jejich školní jídelně. Tento dotaz zaslala redakci serveru vegetarian.cz, která se poté obrátila i na ČSVV.

Dotaz paní Matějkové a výzva pro čtenáře vegetarian.cz

ČSVV nabídla pomoc Odborné skupiny pro gastronomii, zahrnující seznámení se se členy (majitelé vegetariánských jídelen a restaurací, kuchařů,...), poskytla cca 200 norem vegetariánských jídel umístěných na webu ČSVV i pomoc s vypracováním jídelníčků a další odborné rady.
Celý průběh realizace projektu sledovala redakce vegetarian.cz a na svých stránkách postupně uveřejňovala jednotlivé fáze, ohlasy, úspěchy i úskalí projektu.

Rozhovor s vedoucí jídelny gymnázia Strakonice, paní Dagmar Matějkovou.

Druhý chod laktovegetariánský.

Jak to vlastně začalo? Iniciativa studentů gymnázia.

Dva měsíce vegetariánem.

Hodnocení v různých etapách projektu, klady i zápory, postřehy, rady ostatním zájemcům o podobný projekt a další zajímavé informace přímo od paní Dagmar Matějkové.

Druhý chod laktovegetariánský - 3 týdny poté ...

Druhý chod po dvou měsících.

Statistické údaje po necelém roce.