Nejčastější otázky a odpovědi

  • Výchozí
  • Titulek
  • Datum
  • Náhodně
nahrát další pro nahrání všech podržte klávesu SHIFT nahrát vše

Škola poskytuje informace a praktické zkušenosti o zdravé výživě, ochranné stravě, zdravém životním stylu a jejich environmentálních a etických vlivech. Úkolem Školy vegetariánství je jednak zpřístupnit členům ČSVV složité odborné informace, aby je mohli aplikovat v každodenním životě a jednak zpřístupnit vegetariánství odborné veřejnosti, aby je aplikovala ve vzdělávacím systému a na odborných pracovištích. Odborné zázemí Školy vegetariánství tvoří lektoři odborných skupin.

TV – Seriál o vegetariánství a hlavně o vegetariánech

 FILMOVÝ PORTÁL VĚNOVANÝ ZDRAVÉ VÝŽIVĚ

V tomto TV - Seriálu najdete díly věnované i vitariánství, makrobiotice, bio potravinám a řadě dalších aktivit souvísejících se zdravým životním stylem. Cílem autora je inspirovat lidi k vyzkoušení účinků stravy na tělo a ducha, které jsou velmi zřetelné a napomáhají nám ke šťastnému a harmonickému životu.

Sledujte!!! Téměř každý den vychází nový díl

O autorovi seriálu

Videa ČSVV

Přehled videí ČSVV

Strategie zavádění luštěninových pokrmů ve společném stravování

Jaroslav Škvařil, Odborná skupina pro výživové směry České společnosti pro výživu a vegetariánství.

 Přednáška na konferenci Luštěniny v praxi, kterou pořádala Česká společnost pro výživu a vegetariáství v roce 2012

Tradiční a moderní luštěninové pokrmy

Ing. Zdeněk Hladík, Asociace kuchařů a cukrářů České republiky
Přednáška na konferenci Luštěniny v praxi, kterou pořádala Česká společnost pro výživu a vegetariáství v roce 2012.
 

Kulinářské zásady pro přípravu luštěnin

Ing. Eliška Škvařilová, Odborná skupina pro gastronomii České společnosti pro výživu a vegetariánství.

Přednáška z Konference „Luštěniny v praxi“, kterou spolupořádala Česká společnost pro výživu a vegetariánství v roce 2012.

Vliv luštěnin v jídelníčku z pohledu lékařské praxe

Přednáška praktického lékaře MUDr. Víta Čajky na konferenci Luštěniny v praxi, kterou pořádala Česká společnost pro výživu a vegetariáství v roce 2012

Vliv jídelníčku a životního stylu na duševní zdraví a paměť

   MUDr. Katka Sheardová, Poradna pro poruchy paměti – ICRC, Mezinárodní centrum klinického výzkumu

Anotace vystoupení: Kde máme paměť a co je to Alzheimerova nemoc. Jak souvisí zdravý životní styl s poruchami paměti. Je možné ovlivnit duševní zdraví druhem životního stylu a druhem jídelníčku? 

Přednáška z Konference „Vaříme dětem zdravě a chutně“, kterou spolupořádala Česká společnost pro výživu a vegetariánství v roce 2012.

Vliv potravinářské výroby na kvalitu výrobků z obilovin a olejnin

Přednáška Ing. Víta Syrového z Konference „Vaříme dětem zdravě a chutně“, kterou spolupořádala Česká společnost pro výživu a vegetariánství v roce 2012.

Prezentace výsledků práce ČSVV k roku 2006

Prezentace k příspěvku pro Světový vegetariánský kongres 2008, který pořádá co dva roky Mezinárodní vegetariánská unie (IVU) proběhl tentokrát v Drážďanech

Vegetariánství jako typ ochranné stravy ENG

Přednáška přednesená v rove 2008 na Světovém vegetariánském kongresu IVU "100 let revoluce ve stravování", který se konal v roce 2008 v Drážanech.

Vegetarianstvi jako zaklad udrzitelne budoucnosti ENG

Přednáška přednesená v rove 2008 na Světovém vegetariánském kongresu IVU "100 let revoluce ve stravování", který se konal v roce 2008 v Drážanech.

Vegetariánství a děti

  

MUDr. Zbyněk Luňáček

Úvodem

V současné době jsme svědky toho, že někteří mladí lidé vylučují ze svého jídelníčku maso a stávají se vegetariány, a to z důvodů zdravotních, ekonomických, ekologických, etických či filozofických Toto rozhodnutí provází často nejistota vyvolaná informacemi zpochybňujícími správnost takovéhoto kroku. Přibývá pak i rodičů, kteří mají obavy o svoje dítě, které se náhle rozhodlo pro vegetariánství a rodiče nevědí, zda je to strava dostatečná a bezpečná. Přibývá i rodičů, kteří již stravují své dítě vegetariánsky a jsou proto vystaveni určitému tlaku svého okolí a často dokonce i dětského lékaře.

Školení reprezentantů vegetariánství

 Cílem školení reprezentantů vegetariánství je vybavit posluchače informacemi tak, aby mohli vždy úspěšně vysvětlit význam vegetariánství, jak pro vlastní osobu, tak pro celou společnost.

Klíčovými dokumenty jsou "Výživová doporučení ČSVV 2009" a Stanovisko Americké dietetické asociace a Kanadských dietologů k vegetariánství - 2003, které vydala v roce 2004 ČSVV a uveřejnila v této brožurce i odborná stanoviska k vegetariánství České pediatrické společnosti a Společnosti pro výživu. Tyto dokumenty najdete zde.

Díky obětavé a nezištné práci televizního štábu suprememastertv.cz je Školení natočené a ke každému dílu je videozáznam.

Jóga a vegetariánství podporuje světový mír

Motto:

Dokud bude člověk nelítostně ničit živé bytosti nižších řádů, nepozná ani zdraví, ani mír. 
Pythagoras 38 starověký řecký matematik a filozof -585 – -500 př. n. l.

Přijetí krveprolití v minulosti

Stane se realitou predikce mladého (1979) anglického komika, herce a režiséra Simona Marc Amstella?

Food Matters - Na jídle záleží

Velmi kvalitně a přehledně podané informace, především z oblasti kvality potravin.

RADĚJI VIDLIČKY NEŽ NOŽE - 2. ČÁST

Pozoruhodný dokument, který vychází z jedné z největších populačních studií, nazývané Velká čínská studie. Velmi názorně je v tomto videu vysvětlen vliv výživy na zdraví člověka. 

Přímý odkaz na video zde.

RADĚJI VIDLIČKY NEŽ NOŽE - 1. ČÁST

Pozoruhodný dokument, který vychází z jedné z největších populačních studií, nazývané Velká čínská studie. Velmi názorně je v tomto videu vysvětlen vliv výživy na zdraví člověka. 

ESEJSKÉ EVANGELIUM MÍRU

Vemi poutavé a zároveň velmi důsledné výživové doporučení z doby kolem začátku našeho letopočtu. Je v něm řečeno vše podstatné, i to, na co dneční věda o výživě ještě neodhalila.

Nová bible ochrany zvířat a vegetariánství

Právě vyšla kniha Neber zvíře do úst, která je v současné době nejucelenějším pohledem na ochranu práv zvířat z pohledu nejen zástupců ochrany zvířat, ale i z pohledu vegetariánství. Kniha je cenná především pro rozmanitost pohledů na problematiku týrání zvířat. Kniha ukazuje spektrum názoru od profesionálních řezníků po kněze křesťanské církve či reprezentanta východních duchovních nauk.

Výživové doporučení ČSVV

Základem kvality života je dobré zdraví. Nejvýznamnější vliv na zdraví má životospráva (50 % - 80 %). Její hlavní součástí je způsob stravování, který je zásadním faktorem vzniku degenerativních chorob, z nichž srdečně cévní a nádorová onemocnění jsou příčinou až 80 % předčasných úmrtí v hospodářsky vyspělých zemích, včetně ČR.

Výživové doporučení ČSVV

ZÁKLADNÍ VÝŽIVOVÁ DOPORUČENÍ

Nutriční rizika stravy

Environmentální rizika stravy

DOPORUČENÍ PRO PODPORU ZDRAVÍ

Být či nebýt vegetariánem? ... to je, oč tu běží ...

Zajímavý článek o vegetariánství na pokračování, který napsala redaktorka časopisu Moje zdraví Helena Míková.

Článek byl uveřejněn v čísle 9/2012. Časopis je na pultech od 30.srpna 2012.

Článek vznikl ve spolupráci s Českou společností pro výživu a vegetariánství.

 

 

 

Lze sestavit veganský jídelníček pro jednotlivce?

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, jestli také lze sestavit veganský jídelníček pro jednotlivce.
Případně bych o jeho sestavení měla zájem.
Moc děkuji, s pozdravem,

Katka ...

Vliv syřidla na výtěžnost a senzorickou kvalitu sýrů

 

Rozdíl ve výtěžnosti sýrů s použitím živočišného a mikrobiálního syřidla je asi 0,5 %, při použití mikrobiálních enzymů se během zrání zvyšuje hořkost.

 

Víte ještě o nějakých živočišných produktech?

Víte ještě o nějakých živočišných produktech, které mohou být ve velkém užívány v na první pohled "vegetariánském" jídle?

Sýry bez syřidel z telecích žaludků

Prajem dobrý deň. Chcel by som vam podakovat za pracu, ktoru robite a sucasne vas poziadat o pomoc. Uz dlhsi cas patram po zozname znaciek syrov vyrabanych bez syridiel (enzymov) ziskavanych zo zaludkov zvierat (chymozin, pepsin). Viete mi poradit, ktore firmy distribuuju na cesky a slovensky trh syry pre vegetarianov (genet. chymozin, syntet. syridlo a pod.)? Srdecne dakujem.

Prosim, o tip na seriózní publikace zabývající se veg. výživou

Dobrý den, dospěla jsem postupně až k vegetariánství a jsem za to moc ráda, má rodina ale vůbec ne. Vůbec nikdo mi nefandí. Mám jen jednu známou vegetariánku, ale její matka je taky, už 15 let.  V rodině říkají, že jsem pitomá, zničím si zdraví, že živočišné bílkoviny se nedají ničím nahradit a že budu dokonce degenerovat!

Karnitin

Mám obavy, aby můj 18-ti měsíční syn, stravovaný vegetariánsky, měl vše, co má mít. Něco lze vyčíst, ale o například karnitinu nikde nic. Předem Vám děkuji a přeji hezký den. Klára K.......

Přídatné látky v potravinách tzv. "Éčka"

Seznam "Éček" i se značkami, zda jsou vyrobeny z živočišných produktů, naleznete na stránkách Státní zemědělské a potravinářské inspekce, kde se nachází i obsáhlý text o přídatných látkách (aditivech).

Náhrada želatiny – lněné semínko

Bolavé klouby při vegetariánské stravě - odpověď na dotaz  

odpovídá: Jaroslav Škvařil, člen Odborné skupiny pro nutrici České společnosti pro výživu a vegetariánství

RK Hygienické minimum

1. HYGIENICKÉ MINIMUM

RK Biologická hodnota stravy

2. BIOLOGICKÁ HODNOTA STRAVY

RK Kombinace poživatin, pokrmu a jídel

4. KOMBINACE POŽIVATIN, POKRMU A JÍDEL

RK Chucení, pestrost, různost

5. CHUCENÍ - PESTROST - RŮZNOST

RK Skladba jídla

3. SKLADBA  JÍDLA

RK Kulinářská teorie

7. KULINÁŘSKÁ TEORIE

RK Psychologie výživy

8. PSYCHOLOGIE VÝŽIVY

RK Literatura

9. LITERATURA

RS Praktická část

10. ZADÁNÍ PRO ZKOUŠKU Z PRAKTICKÉ  ČÁSTI

Čím nahradit dětem máslo?

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat...ráda bych přešla (alespon částečně ) z vegetariánství na veganství, ale mám problém s máslem. Všude se dočítám, že je zdravější než margaríny ( ztužené tuky...). Máte nějaký tip, čím máslo nahradit a bylo to vhodné i pro malé děti..?

Předem děkuji za odpověd.

S pozdravem Jana H.

Vegetariánství - Je vhodné také pro děti?

Redaktorka měsíčníku Moje zdraví  Helena Míková položila ČSVV otázky:

  • Jsou vegetariánské děti slabší, bledší, apod.?
  • Co jíst, když je dítě hubené nebo tlusté?
  • Daří se zavádět vegetariánskou stravu do školních jídelen?

Vegetariánství a děti

Redaktorka měsíčníku Moje zdraví  Helena Míková položila ČSVV otázky:

  1. Od jakého věku může být dítě stravováno vegetariánsky?
  2. Co když dítě vyžaduje maso?
  3. Které živiny je v dětské věku třeba hlídat?

Za ČSVV odpovídá Jaroslav Škvařil.

Na pultech najdete od 27. 9. 2012

 

 

Jak změřit stav střevní mikroflóry?


Ako zistiť/zmerať stav črevnej mikroflóry.  Ďakujem, Henrich Paľo 11. říjen 2010 v 16:05

Jak změřit antioxidanty v těle?

Prosím nejaký kontakt na firmu, ktorá meria voľné radikály? Mimochodom počul som, že s tými radikálmi je to trochu nafúknutá marketingová bublina.  Ďakujem, Henrich Paľo 11. říjen 2010 v 16:05
 

Kde sehnat kontakt na gynekologického lékaře?

Dobrý den. Měla bych zvláštní dotaz, na který možná nebude ve Vašich možnostech mi odpovědět.. Nevíte, prosím, kde sehnat kontakt na gynekologického lékaře, dulu a hlavně dětského lékaře v Praze, kteří by byli vegetariáni? Případně kdyby vegetariáni nebyli, tak aby byli tolerantní a "nešťourali" se v tom, že děti nemohou žít bez masa.
Děkuji moc a přeji hezký den :o)  Lucie T.

TOPlist

NAVRCHOLU.cz