Vysoká konzumace masa je spojována s předčasnou menstruací

Vysoká konzumace masa je spojována s předčasným začátkem menstruace u dívek a se zvýšeným rizikem onemocnění rakovinou a osteoporózou.

Dívky, které jedly v dětství hodně masa, dostaly menstruaci dříve než ty, které jedly masa méně. Studie, která zahrnovala 3 000 dvanáctiletých dívek ve Velké Británii, studovala jejich způsob stravování ve věku 3, 7 a 10 let.

Vysoká konzumace masa ve věku tří let (8x týdně) a ve věku sedmi let (12x týdně) byla významně spojována s předčasným začátkem jejich menstruace.

Pokud bylo uvedené množství masa konzumováno ve věku sedmi let, byla 75% šance, že dívkám začne menstruace před dvanáctým rokem.

Předčasný začátek menstruace je zde spojován s vyšším rizikem výskytu rakoviny prsu. Pravděpodobně proto, že jsou ženy v tomto případě během svého života vystaveny vyšší hladině hormonu estrogen.

Podrobnosti se dočtete v článku na BBC News.

Zmíněnou studii (Rogers IS, Northstone K, Dunger DB, Coooper AR, Ness AR, Emmett PM. Diet throughout childhood and age at menarche in a contemporary cohort of British girls. Public Health Nutr. Published ahead of print June 8, 2010.) najdete zde.