Doporučené informace

ZÁZRAK PŮSTU

7 kapitola - VÝŽIVA PRO NOVÝ SVĚT

XXVII. ukázka z knihy Výživa pro člověka a Zemi od Christiana Opitze

"Modlitba přivádí člověka na půl cesty k Bohu, ale půst ho vede až před bránu nebes."
Mohamed

 Půst zdokonaluje přirozenou výživu. Dobrovolné zřeknutí se potravy nemá nic společného s hladem. Ke správnému půstu je nutná zdravá motivace. Odhlédneme-li od terapeutického půstu, který může u mnoha nemocí způsobených stravou značně urychlit a zjednodušit léčení, měla by být postní kůra především dobou duchovní obnovy. Všechna náboženství doporučují půst jako opatření k zaměření se na hlubší smysl života.
   Hluboce zasahující změny, které nastupují během půstu a působí léčivě na tělo i na ducha, mají v podstatě tři účinky:
   1. Během půstu žije tělo ze svých tukových rezerv. Jelikož jsou v tělesném tuku uskladněny mnohé jedovaté látky, mohou být při jeho odbourávání vyloučeny. Škodlivé produkty látkové výměny a různé jedovaté látky z okolí mohou být půstem eliminovány.
   2. Jak enzymy, tak i energie z éterického těla, které jsou obvykle  využívány pro proces stravování a pro asimilaci potravy, mohou být během půstu uplatněny pro jiné procesy, především pro léčení. Pomocí meditace je možné uvolněnou jemnohmotnou energii využívat cíleně pro duchovně-duševní obnovu.
   3. Vnitřní závislost na každodenních pokrmech je alespoň na určitou dobu přemožena. Tím mohou být mnohé nevědomé neurózy, které jsou spojeny s jídlem, vyléčeny.
  
   Jak by se měl člověk postit
   
   Kdo nemá žádné zkušenosti s postními kůrami, měl by dodržovat určitá pravidla. Nejdůležitějším z těchto pravidel je, že by měl před půstem a především po něm požívat  jen vysoce hodnotnou potravu v přiměřeném množství.  Půst ukončený slavnostním jídlem, předloženým jako odměna, měl již u mnoha lidí za následek nedobrovolný pobyt v nemocnici. Před půstem by měl člověk po několik dní jíst jen syrovou stravu a případně trochu uvařené zeleniny a obilí. Po ukončení půstu se jí čerstvé ovoce. Po 1-2 dny se jí jen ovoce (ne sušené), pak je možné k tomu přidat syrovou zeleninu a naklíčená semena. Alespoň týden po ukončení půstu by se měl člověk zříci silně kořeněných jídel a jídel o několika chodech.
   Během půstu se musí pít  dostatečné množství tekutin ve formě vody, čerstvě vymačkaných šťáv, bylinkového čaje a VitaPuru. Půst s čistou vodou lze doporučit jen zkušeným postícím se. Množství nápojů se řídí podle žízně a podle barvy moči. Je-li moč tmavá, měl by člověk pít více.
   Šťávy se pijí zvolna a tak,  aby se každý hlt nejprve "poválel" v ústech, než se spolkne. Samozřejmě jsou  vhodné jen čerstvě připravené šťávy, protože koupené šťávy jsou vždy pasterizované a tím bezcenné. Naproti tomu VitaPur je živý a velmi se doporučuje.
   Při půstu je také velmi důležité pravidelné čištění střev. Nejlepší metodou je jeden  klystýr denně. Při postních kůrách trvajících více než 10 dní může být četnost klystýrů po 10 dnech omezena na každý druhý  den.
   Délka půstu by měla být určena zcela individuálně. Při chronických onemocněních by měl půst trvat nejméně 8 dní. Všeobecně stačí pro dosažení žádoucího terapeutického úspěchu půst dlouhý dva týdny. Pro takovýto léčebný půst se doporučuje užívat čerstvou šťávu z pšeničných výhonků doplněnou vodou, VitaPur a ovocné šťávy. Na počátku je šťáva z pšeničných výhonků  podávána 3x denně, maximálně jedna lžička.
   Vedle déle trvajících postních dob, které můžeme při dobré výživě bez námahy zařadit 2 - 4x do roka, je velmi prospěšné postit se pravidelně jeden den v týdnu. Takový postní den představuje obrovskou pomoc pro tělesnou regeneraci a pro duchovně - duševní rozvoj člověka. V jednotlivých postních dnech nejsou klystýry potřebné.  Zavedení jednoho dne půstu přináší vedle mnoha dalších dobrých účinků i zvýšení chuti na přírodní stravu a zesílení radosti ze zdravých životních návyků.

TOPlist

NAVRCHOLU.cz